zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré
Autor: KitchenStory.cz Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré

Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré

Hodnoceno: 2x
S přípravou tohoto receptu strávíte sice více času, ale odměnou vám bude naprosto úžasné jídlo, kterým navíc všechny oslníte.
nad 2 hodiny
4 porce

reklama

Suroviny (4 porce)

Hovězí na víně:

Celerovo-bramborové pyré:

K servírování:

Postup

  1. Nejdříve ze všeho si připravte maso na dušení, to zabere nejvíce času. Rozpalte hrnec a přidejte kapku oleje, na kterém orestujte na větší kousky osolenou hovězí kližku. Chceme, aby se maso zatáhlo a dostalo pěknou barvu.
  2. Jakmile máte hotovo, dejte si maso bokem a v tom samém hrnci orestujte dokřupava na menší kousky slaninu. Když je pěkně křupavá, dejte ji bokem k masu. Je možné, že budete mít na dně hrnce přichycený výpek, který tam chceme nechat. Nakonec do toho stejného hrnce přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, petržel, celer a cibuli, které také orestujte. Pokud by se vám začal výpek připalovat, přidejte trošku červeného vína a dostanete tak výpek ze dna hrnce.
  3. Když je zelenina krásně orestovaná, přidejte k ní lžíci rajského protlaku a nechte chvíli opékat. Zalijte ji brandy, nechte odpařit všechen alkohol – a následuje červené víno. Vraťte zpátky do hrnce jak maso, tak opečenou slaninu a nechte chvíli vařit jen ve víně, čímž se zbavíme přebytečného alkoholu. To poznáte po vůni, kdy by z něj neměl být cítit žádný alkohol. Zalijte vývarem (je jedno, jestli použijete zeleninový nebo masový, hlavně se vyvarujte bujónu z kostky, to raději zalijte obyčejnou vodou), vložte koření, sůl a pepř. Přiklopte pokličkou a nechte dusit na malém plameni alespoň 3 hodiny.
  4. Na celerovo-bramborovém pyré není nic zvláštního z hlediska přípravy. Postupujte úplně stejně, jako kdybyste chtěli udělat bramborovou kaši s tím rozdílem, že brambor a celeru je plus mínus stejné množství. Dejte je tak společně vařit do osolené vody. Celer potřebuje být vařen o něco déle než samotné brambory, takže je nechte vařit alespoň půl hodiny. Pak už postupujte jako s klasickou kaší. Navíc si ohřejte mléko v rendlíku, aby bylo opravdu horké, díky tomu zůstane kaše dlouho teplá. Přidejte máslo, sůl a vytvořte krásně lesklé a hladké celerovo-bramborové pyré neboli kaši, jak chcete.

Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré Foto:

Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré Foto:

Hovězí kližka na červeném víně s celerovo-bramborovým pyré, foto: KitchenStory.cz

KITCHEN STORY

Kitchen Story Foto:

… aneb manželé v kuchyni!

Ze začátku to bylo vaření pro pár přátel a rodinu, ale pak se z toho stalo něco víc. Jirka a Marika se rozhodli, že se se svými každodenními zážitky, zkušenostmi a postřehy z kuchyně chtějí podělit a tak vznikl food blog KITCHEN STORY, kterému věnují každičkou volnou chvilku. Jejich obrovská výhoda je v tom, že jsou na to dva.  

Marika má ráda jednoduchou kuchyni o pár ingrediencích, která nezabere moc času a také zastává úlohu fotografa a stylisty. Jirka má radši větší výzvy, a proto se často pouští do složitějších receptů, navštěvuje kurzy vaření a různé kulinářské soutěže. Skloubením svých vlastností dokážou blogu propůjčit daleko rozmanitější pohled na život v kuchyni i mimo něj.

reklama