zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Francouzská bageta
Autor: Kublanka.cz Francouzská bageta

Francouzská bageta

Hodnoceno: 51x
Chtěli jste si doma vyzkoušet přípravu francouzských baget, ale chyběla vám odvaha? Teď už se bát nemusíte: máme pro vás podrobný recept, díky kterému provoníte vaši kuchyň čerstvým pečivem!
nad 2 hodiny
3 bagety porce

reklama

Suroviny (3 bagety porce)

Poliš (kvásek):

Postup

  1. Nejdříve si připravíme starter neboli poliš (kvásek). V míse smícháme špetku instantního droždí s vlažnou vodou, moukou a vypracujeme hladké těsto. Mísu zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 12–16 hodin odpočívat při pokojové teplotě. Poliš za tuto dobu znásobí svůj objem, na hladině vytvoří velké množství bublinek, bude tekutý a lepkavý.
  2. Po uplynutí 12–16 hodin ve větší míse smícháme instantní droždí, mouku, sůl, vlažnou vodu a připravený poliš. Hnětačem vypracujeme hladké těsto (cca 5–10 minut), které ale může působit mírně lepivým dojmem. Těsto přendáme do olejem vymazané plastové nádoby, přiklopíme víkem nebo zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 45 minut odpočinout při pokojové teplotě. Po uplynutí 45 minut uchopíme nakynuté těsto navlhčenýma rukama, natáhneme ho a přeložíme doleva, poté doprava, dolů a nahoru (viz foto níže).
  3. Přeložené těsto přiklopíme víkem, necháme ho dalších 45 minut odpočinout a ještě jednou zopakujeme překládání. Znovu zakryjeme víkem a necháme ho kynout posledních 30 minut. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozdělíme ho na 3 stejné části, ze kterých vytvarujeme bochánky. Zakryjeme je utěrkou a necháme 10 minut odpočinout.
  4. Poté každý bochánek vytvarujeme do obdélníku, ze kterého vytvarujeme bagetu (viz foto níže). V poslední fázi s pomocí prstů vyválíme konečný tvar bagety válením od středu směrem ven.
  5. Bagety skládáme švem nahoru na pomoučenou lněnou utěrku. Mezi bagetami vytvoříme sklad. Bagety zakryjeme utěrkou a necháme je 1½ –2 hodiny kynout.
  6. Troubu spolu s pečicím kamenem předehřejeme minimálně 45–60 minut před pečením na 250 °C. Na dno trouby připravíme vyšší plech, do kterého budeme lít vodu. Jakmile je trouba dostatečně rozpálená, překlopíme jednotlivé bagety na pomoučenou sázecí lopatku nebo tenký karton tak, aby šev byl dole. Bagetu na několika místech nařízneme žiletkou do zhruba 5 mm hloubky. Žiletku mírně nakloníme.
  7. Poté bagety přešoupneme na rozpálený pečicí kámen. Ve stejném okamžiku, kdy dáváme bagety do trouby, vlijeme do plechu na dně trouby 100–150 ml horké vody a ihned troubu zavřeme. Po 10 minutách otevřeme troubu, odvětráme přebytečnou páru a necháme bagety dopéct dozlatova (cca 15 minut). Po upečení necháme bagety vychladnout na mřížce.

Francouzská bageta 3 Foto:

Francouzská bageta 4 Foto:

Francouzská bageta 5 Foto:

Francouzská bageta 6 Foto:

Francouzská bageta 7 Foto:

Francouzská bageta; foto: Kublanka

Kublanka vaří doma

Kublanka.cz Foto:

Kublanka je zkratka pro manžele Kubu a Blanku. První jídlo, co Blanka Kubovi uvařila, bylo kuře na meruňkách. S díky jí to vrátil a ještě následující měsíc si z ní dělal legraci, jaká je to ale kuchařka. První partnerské jídlo a hned vlastní gól. To vážně nemohl tušit, jaký kulinářský talent právě objevil.

Nicméně dostala ještě šanci, až tak byl zamilován. A najednou se děly věci. Blanka s Kubou jsou již spolu 8 let. Kuře na meruňkách už mu nikdy neuvařila a naopak uvařila cokoliv si přál. A k reklamaci znovu nikdy nedošlo. Teda až na reklamaci jeho hmotnosti. Blanka uvaří všechno a Kuba všechno sní. Kuba je spokojený. Blanka je spokojená.

Jak jim to společné vaření jde je k vidění na www.kublanka.cz

reklama