11 nejlepších kulinářských filmových hitů, s nimiž ochutnáte svět

Když se světová gastronomie spojí s celuloidem, láska prochází žaludkem, očima, a dokonce i ramenem.

Čas sváteční přináší chvíle, které trávíme nejčastěji doma v rodinném kruhu. Vy však můžete přesto vyrazit do celého světa, aniž byste překročili vlastní práh. Doporučujeme filmy, které provoní domácnost i skrze televizní obrazovku.

Dokonalý šéf (2015)

Bradley Cooper září v roli Adama Jonese, skvělého šéfkuchaře, který po vyhoření a závislosti na drogách spadl na dno. Teď se musí pochlapit, vyrazit zpět k plotně a konečně urvat vysněného třetího Michelina. Cesta na vrchol se neobejde bez osobních i profesních spálenin, spokojený zákazník a dobří parťáci jsou však tím nejlepším balzámem. Připravte se na víc slz než při pohledu na tři kilogramy čerstvé cibule.

Šéf (2014)

Šťavnaté kubánské sendviče, precizně rozteklý grilled cheese a svěží Aglio e Olio. Svatá trojice gastronomického hitu režiséra a představitele hlavní role Jona Favreau (znáte z filmů o Avengers), který opustí dobře placené, leč kvůli nekreativnímu majiteli neuspokojivé místo šéfkuchaře a rozjede vlastní food truck s nekonečným spektrem chutí. Čeká vás dokonalý gurmánský zážitek, po němž chtě nechtě zamíříte ke sporáku.

Bod varu (2021)

Chtěli jste si někdy vyzkoušet práci v restauraci, ale stát 12 hodin na nohách se vám prostě nechce? Nechte se jednou dlouhatánskou směnou protáhnout šéfkuchařem Andym, který má před Vánoci plné ruce práce a hlavu starostí. Bod varu čerpá ze zkušeností samotného režiséra Philipa Barantiniho a dá vám i díky úchvatnému zpracování v jednom jediném záběru pocítit, jaké zákulisní peklo občas stojí za vaším gurmánským zážitkem.

Ratatouille (2007)

Nikdo vás s francouzskou kuchyní neseznámí lépe než malý krysák Remy, jehož záliba ve vaření ho zanese až do luxusní restaurace šéfkuchaře Gusteaua. Zde spojí síly s nešikovným kuchtíkem Linguinim a prokáže, že nezáleží na vzhledu, ale na schopnostech a odhodlání. Ratatouille je poctou francouzským kulinářům i samotnému městu lásky, a udělá vám stejně dobře jako poctivá večeře od babičky.

Čokoláda (2001)

Nic nevyléčí životní strasti jako chutný kousek kvalitní čokolády. Své o tom ví i mistr hladivých romantik Lasse Hallström, který v roce 2001 natočil romantické drama o ženě, jejíž hříšná láska ke kvalitnímu kakau probudí k životu morálně upjaté městečko. Úchvatná Juliette Binoche a okouzlující Johnny Depp vás uhranou natolik, že se přistihnete, že jste spořádali celou tabulku hořké čokolády na posezení. Ne že byste se za to měli stydět.

Láska na kari (2014)

Snad žádné světové kuchyně nemohou být odlišnější než francouzská a indická. Jedna spoléhá na vyvážené chutě a prověřenou tradici, druhá na výraznost koření a rustikálnost, která svádí k experimentům. V knižní adaptaci Richarda C. Moraise v hlavní roli s oslňující Helen Mirren zjistíte, že za sporákem není nepřátel, a i odlišné kultury mohou bez potíží spolupracovat a vzájemně obohatit své pokrmy i život.

Julie a Julia (2009)

Kuchařku Umění francouzské kuchyně od Julie Child má na poličce každý milovník dobrého jídla a Julie Powellová není výjimkou. Když se po vyhoření z neuspokojivé práce rozhodne uvařit přes 500 slavných receptů věhlasné kuchařky za jediný rok, rozjede gastronomické představení, které převrátí její život po všech stránkách. A možná zjistí, že ani samotná Julia Child to neměla v životě snadné. Kdo by si chtěl přidat, letos vznikl povedený seriál Julia o televizní kariéře kulinářské revolucionářky.

Dobrý ročník (2006)

Na hodinové vyváření vás neužije, zato dokážete hodiny sedět u sklenky kvalitního vína? Pak se s Russellem Crowe vydejte do slunné Provence, kde mu rodinné dědictví přinese nejen nový náhled na život, ale i ženu snů, rozsáhlé vinice a tuny vyzrálého sýra. S Dobrým ročníkem na 90 procent vyřešíte i problém, kam na příští dovolenou.

Bistro Ramen (2018)

Od dětství nás učili, že láska prochází žaludkem, ve skutečnosti ale prochází ramenem. Alespoň to tvrdí singapursko-japonský hit režiséra Erica Khoo, v němž mladý šéfkuchař Masato po smrti otce putuje napříč historií své rodiny a skrze tradiční japonskou polévku léčí staré šrámy.

Víno roku (2008)

Věříte na nadvládu francouzského vína? Přežitým dogmatem se v 70. letech řídil celý gastronomický svět. Degustátor a sommelier Steven Spurrier však v roce 1976 dokázal, že i rozdílné kalifornské postupy mohou stvořit plnohodnotný soutěžní mok, který je radost pokoulet po jazýčku. Příběhu plnému lásky k vínu i lidem vévodí král cyniků Alan Rickman.

  • Tajný tip Prima FRESH:

Šéfkuchař nadivoko (2005)

Anthony Bourdain patřil desítky let mezi legendy světové kuchyně a jeho cestopisy, kuchařky a příběhy ze zákulisí obohatily nejednoho fandu do intenzivních vývarů. Podle jeho slavného hitu Důvěrnosti z kuchyně vznikl v roce 2005 vypečený seriál s Bradley Cooperem, který naservíroval nejpikantnější historky ze zákulisí Bourdainova nerezového království v podobě srdečného, leč dnes zapomenutého komediálního kultu. Šéfkuchař nadivoko přináší stejnou radost jako když po letech najdete zaprášený sešítek s recepty po mamince.

Zdroj autorský text, časopis Prima FRESH

Autor článku

Petr Semecký

Všechny články autora

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty