návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Letní nezbytnost jménem hranolky: Znáte jejich příběh?

Příběh hranolek
Autor: iStock Příběh hranolek
Hranolky. Světový fenomén v úpravě obyčejných brambor, bez kterých si léto u vody ani neumíme představit. Přiznejte se, že si je alespoň na pláži někdy dáte!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak to už někdy bývá, že v jednoduchosti se skrývá genialita. V tomto případě možná i miliony dolarů. Obyčejná brambora, nakrájená na špalíčky a orestovaná v oleji. Kdo to vymyslel a kde má pomník? Hranolky denně chroustají lidé z celého světa a nenajdete oblíbenější přílohu k rychlému občerstvení. Tohle jste možná o vašich milovaných hranolcích ještě nevěděli!

1. Americké? Belgické? Francouzské?

Na první pohled to vypadá, že patent na hranolky mají v Americe. Vždyť je jedí pořád a ke všemu. Ale co vás nemá! Vůbec první hranolky na světě údajně vznikly v Belgii a Belgičané jsou na to patřičně hrdí! Pravé belgické hranolky jsou silné, ručně krájené a fritují se ve dvou fázích, aby byly správně křupavé. Ke smažení se totiž nejčastěji používá hovězí tuk dodávající hranolkům charakteristickou chuť a šmrnc.

Francouzi by vám ovšem řekli, že hranolky samozřejmě vynalezli oni, vždyť se jim říká “french fries”!

Příběh hranolek  Foto:

2. Na hranolky do muzea

Belgické hranolky mají dokonce svoje oficiální webové stránky! Zkuste naťukat www.homefrithome.com a uvidíte. Až budete v belgických Bruggách, zastavte se také ve vůbec prvním a dosud jediném muzeu hranolků na světě!

Příběh hranolek  Foto:

3. Z nouze ctnost!

A jak hranolky vlastně vznikly? Stoprocentně to dnes už nikdo nepoví, ale traduje se, že když v polovině 18. století přišly do Belgie tuhé zimy, řeka Máza zamrzla tak, že nešlo rybařit. Obyvatele, kteří si rádi připravovali smažené rybky, napadlo, že nakrájí na plátky brambory a usmaží je podobně jako ryby. A první hranolky tak byly na světě!

4. Nejdelší hranolek na světě!

Nejdelší hranolek na světě usmažil Stephan Tyvaert z Gentu a byl dlouhý neuvěřitelných 9,794 metrů.

5. Mekáč hranolky “tuní” po svém

Hranolky z “mekáče” jsou asi nejznámější a nejrozšířenější. Někteří strávníci říkají, že i nejchutnější. Považte ale, že hranolky McDonald’s obsahují 14 přísad! Před smažením jsou hranolky máčeny v řepkovém oleji, v sójovém oleji, ve ztuženém tuku ze sójového oleje, přírodní příchuti hovězího masa, pšeničném hydrolyzátu, mléčném hydrolyzátu, kyselině citronové a diemthylpolysiloxanu. Pak jsou hranolky posypány dextrózou, která má zajistit zlatavý odstín při smažení. Chcete pokračovat?

6. Jaké brambory se hodí?

Rozhodně ne ty nové! Pokud chcete zvenku křupavé a uvnitř jemné hranolky, pak kupte varný typ brambor s označením C. Nejlépe vybírejte brambory, co mají alespoň 6 centimetrů, s těmi se vám bude dobře pracovat.

Příběh hranolek  Foto:

7. Smažete je dvakrát

Pokud chcete své domácí hranolky dovést k dokonalosti, nebude stačit hodit brambory do friťáku. Nejdřív hleďte důkladně osušené hranolky předsmažit na ne příliš horkém oleji. To bude první fáze. Pak je nechte dobře vychladnout a pak s nimi znovu šup do fritézy a smažte je ještě jednou dozlatova!

Autor: Kamila Ulčová

Související témata: hranolky , brambory , bramborové hranolky , historie hranolek , french fries
Reklama