zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu
Autor: iStock Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu

Kosmatice – smažená květenství černého bezu

Hodnoceno: 13x
Půvabný recept z kuchařek našich babiček využívá bohatá květenství bezinek a proměňuje je v nadýchaný dezert nebo naopak ve slaný oběd, kterému se občas přezdívá řízek chudých. Dokřupava usmažené květy obalené v těstíčku jsou každopádně pochoutkou, kterou si lze vychutnat pouze velmi omezený čas, proto ho určitě nepropásněte.
do 30 minut
4–6 porce

reklama

Suroviny (4–6 porce)

Postup

 1. Pokud možno v čistém prostředí, dále od silnice, nasbírejte květenství černého bezu. Vybírejte ta hustší a bohatší a ustřihněte je s delší stopkou. Doma je rozložte na kuchyňskou linku a nechte chvíli odpočívat, ať mají broučci možnost odejít...
 2. V míse rozšlehejte vejce, mléko a sůl metličkou dohladka, a poté postupně přidávejte a zašlehávejte mouku. Těstíčko by mělo být hladké a spíše hustší, aby dobře přilnulo na květy. Konzistence odpovídá zhruba těstu na palačinky nebo je mírně hustší.
 3. V hrnci rozpalte vyšší vrstvu oleje. Květ chytněte za stonek, namočte do těstíčka, aby se důkladně obalil a vložte do rozpáleného oleje. Smažte opravdu zprudka, jeden květ je hotový za cca 40 vteřin. Pokud je květ ponořený, stačí ho smažit pouze z jedné strany, ale můžete během smažení odstřihnout stonek a obracečkou kosmatici otočit a osmažit i z druhé strany. Po osmažení nechte odsát přebytečný tuk na papírové utěrce.
 4. Hotové kosmatice podávejte naslano jako řízek s bramborovou kaší  a okurkovým salátem nebo je zaprašte skořicovým nebo moučkovým cukrem a podávejte jako dezert.

PRIMA TIPY:

 • Pokud připravujete kosmatici naslano, můžete do těstíčka přidat trochu najemno nastrouhaného tvrdého sýra, případně přidejte i koření, například mletou papriku nebo mletý kmín a pepř.
 • U sladké verze lze do těstíčka přidat trochu medu nebo cukru a špetku mleté skořice. Ke sladkým kosmaticím se báječně hodí kopeček šlehačky nebo vanilkové zmrzliny.

 

Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu
Autor: iStock Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu
Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu
Autor: iStock Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu

reklama

Související témata: černý bez , kosmatice , Hlavní jídla , Česká kuchyně