Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hokkaido – žlutý favorit mezi dýněmi

Dýně Hokkaido
Dýně Hokkaido Autor: Thinkstock
Dýně Hokkaido patří díky své chuti a obsahu vitamínů mezi nejoblíbenější bioprodukty. Také jednoduché kuchyňské zpracování a poměrně jednoduché pěstování dělá z této dýně přímo žlutého favorita.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Účinné látky: Ve velkém množství je obsažen beta-karoten, vitamíny B1, B2, minerální látky, draslík, vápník a látky prospěšné lidskému zraku. Působí blahodárně při onemocnění slinivky břišní a žaludku a také při srdečních chorobách. Díky vysokému podílu vlákniny má také detoxikační účinky. Vysloveně příznivě působí její konzumace při dodržování redukční diety.

Pěstování: Velmi jednoduché pěstování zvládne každý začátečník. Je možné zakoupit dýňová semínka, ale nejjednodušší je zakoupit přímo sazenice jednotlivých rostlin. Při sázení – po jarních mrazících – je dobrá humózní půda a hlavně dostatečná vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi. Je nutné počítat s velmi invazivním růstem a postupným pokryvem velké části půdy.

Dýně Hokkaido 2 Foto:

Na co si dát pozor: Jako pro jiné druhy zeleniny jsou největším nebezpečím při růstu dýně slimáci. Větší plody jsou před nimi sice v bezpečí, ale malé zárodky nebo květy jsou pro slimáky pochoutkou.

Dýně Hokkaido 5 Foto:

Sklizeň: Sklízíme vyzrálé plody žluté až červené barvy s dostatečně zaschlou stopkou. Povrch by měl být pevný a hladký.

Skladování: Při uložení do chladného a suchého sklepa vydrží až několik měsíců. Během skladování se zvyšuje obsah vitamínů.

Nákup zralých plodů: Dýně Hokkaido lze dnes sehnat i v supermarketech, nejvyšší jakost bioproduktu by však měla být zaručena při nákupu v bioprodejnách nebo na farmářských trzích.

Zpracování v kuchyni: Při přípravě k vaření není třeba Hokkaido loupat. Lze vařit i se slupkou, která změkne a podpoří barvu výsledného produktu. Právě díky této výhodě je Hokkaido tak oblíbené v kuchyni. Samozřejmostí však zůstává vydlabání semen a odstranění okolních vláken.

Hokaido lze použít do polévek, omáček, zapékat i grilovat.

Dýně Hokkaido 6 Foto:

Zázračná dýňová semínka: Při zpracování dýně určitě nevyhazujte semínka. Odstraňte vlákna a nechejte je usušit. Obsahují totiž velké množství zinku a dále vápník, fosfor, lecitin a další tělu prospěšné látky. Usušená semínka se hodí k pivu nebo k vínu jako zdravá náhražka bramborových smažených chipsů. Mohou se solit a pražit a neloupané mají dlouhou trvanlivost. Samozřejmě různá dýňová semínka lze i zakoupit v obchodech s biopotravinami.

Kandovaná proslazená dýně

Dýně Hokkaido 4 Foto:

Suroviny (v poměru):

• 1 kg očištěné dužiny dýně Hokkaido

• 1,5 kg cukru

• 0,5 l vody

• ocet, hřebíček

Postup: Dýni nakrájíme na malé kostičky a necháme v hrnci ve 2% octovém nálevu asi 5 hodin. Po okapání je krátce (10 minut) povaříme v čisté vodě. Potom je vsypeme do druhého hrnce a přelijeme horkým roztokem cukru a vody připraveným v daném poměru. Můžeme přidat několik hřebíčků. Kostičky promícháme a druhý den je opatrně usušíme v troubě nebo sušičce. Nakonec obalíme krystalovým cukrem. Odměnou za práci s lepivými kostičkami nám budou proslazené kousky dýně vhodné místo sladkých bonbónů. Stejným způsobem lze zpracovat například i plody oblíbených cuket.

Jednoduchá dýňová polévka Hokkaido

Dýně Hokkaido 3 Foto:

Suroviny:

• 1 středně velká dýně Hokkaido

• cibule

• stroužky česneku

• nové koření, bobkový list, muškátový oříšek

• sůl, čerstvě namletý pepř

• olej

Postup: Dýni bez semínek nakrájíme na větší kostky. Na oleji zesklovatíme cibuli a přidáme kostky Hokkaida. Krátce osmažíme a zalijeme vodou. Přidáme koření a vaříme do změknutí dužiny. Vyjmeme celé listy bobkového listu, popřípadě kuličky nového koření. Tyčovým mixérem rozmixujeme do tekuté konzistence. Pro zjemnění zalijme hrnkem plnotučného mléka a krátce povaříme. Dle chuti můžeme do hotové polévky vložit ještě osmažené kostky chleba potřené česnekem.

Ochutnejte zdravý žlutooranžový zázrak mezi dýněmi. Nejenže je velmi zdravá, ale i výborně chutná.

Autor: Alžběta Krchová

Související témata: dýně , Hokkaido , dýně Hokkaido , dýňové recepty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama