zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Třešňový páj
Autor: Johana Pošová Třešňový páj

Třešňový páj

Hodnoceno: 1x
V náplni je trochu ubráno cukru, čímž se tahle báječná americká klasika blíží středoevropským chutím. Úžasně křehké a lístkující těsto, typické pro tyto páje, by obstálo v té nejvyšší soutěži.
do 2 hodin
8–10 porcí

PRIMA TIP: Vytvořit mřížku není nic zvlášť obtížného, ale pokud se vám do ní nechce, nechte druhou placku těsta nerozkrájenou, položte ji přes náplň a dobře spojte se spodním těstem, navrch udělejte několik zářezů, aby mohla při pečení unikat pára. Dále postupujte podle receptu. Obě verze jsou pro páje typické.

Článek

Léto na zahradě s Prima FRESH  Foto:

Nejkrásnější léto na zahradě zažijete s letním číslem časopisu Prima FRESH!

Letní číslo časopisu Prima FRESH je v prodeji již 8. června a těšit se můžete na pořádnou porci prázdninové inspirace!

reklama

Postup

  1. Mouku, cukr a sůl dejte do nádoby robotu a několikrát prošlehněte, aby se přísady promísily. Pak přidejte asi polovinu másla a také několikrát prošlehněte. Přidejte zbylé máslo a prošlehněte asi 6–8krát, aby největší kousky másla měly velikost asi jako hrášek.
  2. Směs zastříkněte několika lžícemi ledové vody a znovu ji prošlehněte. Pak přidávejte po lžících další vodu a vždy několikrát prošlehněte, až se směs začne spojovat do těsta. Když vezmete kousek směsi mezi prsty a zmáčknete ji, měla by držet pohromadě. Vody musíte přidávat jen velmi opatrně a po troškách, jinak by těsto bylo tuhé.
  3. Směs opatrně vyklopte na čistou suchou pracovní plochu a shrňte ji na hromádku. Hrudky těsta můžete několikrát stlačit hranou dlaně, rozetřete tím kousky másla a ty pak napomůžou vytvářet lístkující strukturu těsta.
  4. Těsto rozdělte na dvě části a oběma rukama z každé části vytvarujte plochý bochánek, ale pozor, těsto příliš nehněťte! Bylo by tuhé. V těstě by měly být vidět malé kousky másla – ty při pečení vytvoří křehké vrstvičky. Bochánky poprašte trochou mouky a zabalené ve fólii je dejte na 1 hodinu až 2 dny do ledničky.
  5. Vyndejte jeden bochánek a nechte ho 5 až 10 minut stát v pokojové teplotě, bude se lépe vyvalovat. Na lehce pomoučené ploše ho vyválejte na placku asi 3 mm vysokou. Položte ji na kulatou formu (ideálně se zkosenými stěnami) o průměru 24 cm a těsto do ní opatrně vmáčkněte. Okraje těsta začistěte, dobře to jde kuchyňskými nůžkami. Formu dejte do ledničky a vyndejte druhý bochánek těsta.
  6. Vypeckované třešně, cukr, mandlový extrakt, citronovou šťávu a škrob dejte do velké mísy a dobře promíchejte.
  7. Druhý bochánek těsta rozválejte na placku a rozkrájejte ji na proužky, hezky vypadají vykrojené rádýlkem se zvlněnými okraji.
  8. Těsto ve formě naplňte náplní a poklaďte kousky másla. Navrch udělejte mřížku z proužků těsta a v okrajích ji spojte se spodním těstem. Celý koláč dejte na 30 minut do ledničky a mezitím předehřejte troubu na 200 °C .
  9. Chcete-li, můžete mřížku před pečením ještě potřít rozšlehaným vejcem. Posypte ji hrubým cukrem a mandlovými lupínky. Koláč vložte na střední příčku trouby a dejte pod něj plech. Pečte 15 minut, pak teplotu trouby snižte na 180 °C a pečte ještě 35 až 45 minut, až bude těsto zlaté a náplň bude hezky probublávat. Před podáváním ho nechte úplně vychladnout.

reklama