zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Špenát z kopřiv
Autor: Hodně domácí Špenát z kopřiv

Špenát z kopřiv

Hodnoceno: 2x
Užijte si naplno krátkou sezonu, kdy se dají nasbírat mladé výhonky kopřiv, a připravte si z nich výtečný "špenát". Je pikantní (a pozor, kopřivy po spaření už nepálí), jemný a opravdu výborný. Kopřivy spařte, rozmixujte, dejte do mrazáku a můžete mít tuhle zdravou lahůdku na stole celý rok.
do 10 minut
2 porce

Kopřiva roste celoročně, ale teď na jaře je vhodné ji sbírat, dokud ještě nekvete. Sbírejte mladé výhonky, vrcholky cca 10 cm. Kopřiva patří k našim nejznámějším a nejúčinnějším léčivým bylinám, kořenem počínaje přes stonek, listy až ke květům je léčivá. Čistí krev, působí antisepticky, obsahuje železo, má využití i v kosmetice. Někdy si ani neuvědomujeme, kolik různých bylin kolem nás roste a my kolem nich chodíme bez povšimnutí. Škoda, protože kopřiva by si naši pozornost zasloužila.

reklama

Postup

  1. Budete potřebovat velkou mísu nasbíraných kopřiv. Ty nejprve povařte pár minut ve vodě. Odvar z nich nevylévejte! Hodí se třeba na oplach vlasů po umytí, popřípadě zamrazte a použijte jako vývar do zeleninové polévky.
  2. Na oleji zpěňte cibuli a přidejte spařené kopřivy, podlijte troškou vývaru z nich, osolte, přidejte nakrájený česnek podle chuti, nové koření a chvilku povařte.
  3. Vše rozmixujte, dochuťte lahůdkovým droždím, smetanou, pepřem a na závěr vmíchejte dvě rozšlehaná vejce a strouhaný parmazán.
  4. Podávejte s uvařenými bramborami a sázeným vejcem nebo klasicky jako přílohu k masové pečínce nebo plněným knedlíkům.

Špenát z kopřiv  Foto: Špenát z kopřiv; foto: Hodně domácí

Hodně domácí blog

Hodně domácí - portrét Foto:

Svůj život jsem zasvětila fotografii. Fotím převážně lidi. Reklamy, svatby, rodinné focení, někdy i produktovou fotografii.

Během mé kariéry mě však dohnal můj životní styl a začala jsem mít zdravotní problémy. Měla jsem pocit, že možná už nebudu moct ani pracovat a to mě natolik vyděsilo, že jsem se rozhodla změnit život a stravovací návyky od základu. Mám rodinu, o kterou mě baví se starat, vařit jim domácí jídlo a tím je motivovat k tomu, aby se vydali stejnou cestou. Je to přesně tak, jak se říká : "Láska prochází žaludkem a jste to, co jíte."

Proto jsem se rozhodla, že se s vámi na blogu Hodně domácí podělím o mé recepty, které jsou jednoduché, nevyžadují příliš mnoho času a jsou především zdravé. Tedy většina.

Užijte si jich, stejně tak jako života!

reklama

Související témata: kopřivy , vejce , bez masa , Hlavní jídla