zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Obrácený citrusový koláč
Autor: Cat & Cook Obrácený citrusový koláč

Obrácený citrusový koláč

Hodnoceno: 0x
Jeden z nejsvěžejších koláčů, který si můžete doma připravit! Citrusy a mák jdou perfektně k sobě a díky jogurtu nebude tenhle koláč ani trochu suchý!
do 2 hodin

reklama

Postup

  1. Vejce si vyndejte z lednice a nechte je minimálně hodinu stát v pokojové teplotě, ideálně je nechte z lednice přes noc. Troubu předehřejte na 160 °C.
  2. Formy vymažte máslem a vyložte pečicím papírem. Je to sice pracnější, ale já to tak dělám nejraději. Kdybych formu vysypala moukou, korpus bude mít na sobě moučnou krustu a to nemám moc ráda. Nejdříve si vystřihnu kolečko ve tvaru vnitřního obvodu formy. Poté si vystřihnu 2 dlouhé kusy, které mají výšku minimálně jako forma a z jedné strany ji nastříhám do hloubky pouze asi 1 cm. Poté vezmu tento papír a nastříhanou stranou směrem dolů nalepím na vnitřní stranu formy. Nastříhané části mi dovolí s papírem lépe pohybovat. Správně umístěný papír má nastříhané části na dně formy dokola. Na takto připravený boční papír dám kolečko, které jsem si ještě pro jistotu ze spodní strany namazala máslem, aby mi na dně dobře drželo.
  3. Pomeranče řádně omyjte pod teplou vodou a nakrájejte na silnější plátky (asi 0,5 cm). Cukr s vodou svařte na konzistenci sirupu a jednu polovinu vlijte do připravené formy.
  4. Do cukrového sirupu vložte citrusy, které poté zalijte zbytkem sirupu. Nechte stranou a připravte si těsto.
  5. V jedné míse smíchejte prosátou mouku, prášek do pečiva, mák a sůl. Máslo rozpusťte a nechte zchladnout.
  6. V míse robota smíchejte vejce, cukr, kůru a šťávu z pomeranče a mixujte asi 10 minut do světlé pěny (balónová metla) – samozřejmě můžete použít i ruční mixér.
  7. Až bude pěna krásně nadýchaná, přidávejte po lžících jogurt. Šlehejte na střední stupeň. Poté přidejte moučnou směs a jen na nízký stupeň ji zašlehejte. Nakonec tenkým pramínkem přilévejte máslo.
  8. Do formy s citrusy nalijte připravené těsto a dejte péct na 180 °C (horkovzduch 170 °C). Pod formu raději dejte pekáček, kdyby začal vykapávat cukrový sirup. Občas, když forma netěsní na 100 %, se to stává. Pečte asi 40 minut.
  9. Zkontrolujte propečení špejlí – nicméně ta bude vždy trochu vlhká díky přítomnosti velkého množství jogurtu. Až bude koláč hotový, vyndejte ho a počkejte asi 10 minut. Po této době formu rozevřete, opatrně odstraňte pečicí papír ze stran a koláč přikryjte talířem.
  10. Nyní koláč otočte tak, aby byl talíř dole. Opatrně sundejte spodní část pečicí formy a s pečicím papírem, který bude přilepený na citrusech, ještě pár minut počkejte. Servírujte se zakysanou smetanou nebo s lemon curd. Koláč je skvělý i samotný, vyniká totiž svou vláčností

 

Obrácený citrusový koláč 2 Foto:

Obrácený citrusový koláč 3 Foto: Obrácený citrusový koláč; foto: Cat & Cook

Cat & Cook Foto:

Cat & Cook

Na blogování nejvíce miluji čas strávený v kuchyni, jsem kuchařka a cukrářka každým coulem!

Můj blog klade velký důraz na kvalitu, ráda ve svých receptech popisuji původ tradičních jídel, kuchařských postupů a surovin. Naleznete zde tipy na dobré restaurace, potraviny i kuchyňské náčiní.

V blogování mi pomáhá moje chlupatá Minda – nelekejte se – jedná se o moji perskou kočku, proto název Cat & Cook  :-)

catandcook.cz alias Ivana Jindřichová

reklama

Související témata: citrusy , obrácený koláč , pomeranč , Sladké