zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jemná mrkvová polévka
Autor: Petra Novotná / Vaříme s dětmi pro děti Jemná mrkvová polévka

Jemná mrkvová polévka

Hodnoceno: 4x
Tuto výtečnou polévku s jemnou chutí si můžete doma uvařit s pomocí vašich dětí. Recept je napsaný tak, aby děti věděly přesně, jak mají postupovat. Uvidíte, že když si polévku samy uvaří, s radostí ji pak i snědí. I když je celá ze zeleniny :)
do 1 hodiny
4 porce

reklama

Postup

  1. Nejdříve si všechnu zeleninu oloupej nebo oškrábej (pokud je to potřeba), dobře ji umyj a pak nakrájej na kostičky. Cibuli jen oloupej. Do základu se musí nakrájet opravdu nadrobno, tak to radši nechej na mamince. Nejenže při krájení ohlídá, jestli děláš všechno správně, ale hlavně vám půjde práce rychleji od ruky. Brambory, petržel a polovinu mrkve klidně nasyp do jedné mísy, druhou polovinu nakrájené mrkve si odlož stranou – třeba do menší misky.
  2. Pak ve středním hrnci rozehřej dvě lžíce olivového oleje nebo másla a opeč na něm cibulku. Stačí do té doby, než se kolem ní začnou tvořit bublinky. Bude vypadat, jako když pění, jako by ztrácela barvu a průhledněla. Pak přidej zeleninu z velké mísy. Odloženou mrkev nech ještě stát, použiješ ji do polévky úplně nakonec.
  3. Chvíli opékej zeleninu s cibulkou. Nepřestávej míchat vařečkou, aby se ti nepřipekla na dno. Zhořkla by a polévka by vůbec nebyla dobrá.
  4. Až bude zelenina lehce opečená (trvá to asi 2 minuty), zalij ji vodou. Potřebuješ tolik vody, aby byla zelenina ponořená. Maminka už ti určitě vodu odměřila, ale kdyby to nestačilo, ještě trochu přidej. Osol, opepři a ještě jednou promíchej.
  5. Přiklop pokličkou a nech 20 minut vařit na mírnějším ohni.
  6. Polévka je opravdu horká, tak teď zase pusť k práci maminku. Všechna zelenina určitě krásně změkla a musí se rozmixovat. Tím se polévka zahustí. Poraď mamince, aby použila tyčový mixér. Nemusí mixovat úplně dohladka. Jen tak, aby polévka hezky zhoustla.
  7. Ty přidej zbytek mrkvičky, kterou sis odložil stranou. Promíchej, přisyp tymián a ještě asi 2 minuty povař. Pokud se ti polévka zdá málo hustá nebo chceš, aby byla sytější, přidej pohankovou krupici. Pak vař ještě 5 minut.
  8. Když z kapusty uděláš chipsy, zamilují si ji i její největší odpůrci. Ober lístečky z malých růžiček kapusty. Maminka rozehřeje olej v malém hlubokém rendlíku a kapustové lístečky rychle osmaží. Ty vylož talířek papírovou utěrkou. Mamince se bude hodit, protože utěrka odsaje přebytečný tuk z osmažených kapustových chipsů.
  9. Zdobení polévky už bude na tobě. Maminka ti nalije polévku do misky a ty ji ozdob kapustovými chipsy tak, jak se ti líbí.

Jemná mrkvová polévka  Foto:

Jemná mrkvová polévka, foto: Petra Novotná / Vaříme s dětmi pro děti

VAŘÍME S DĚTMI PRO DĚTI

Vaříme s dětmi pro děti Foto:

Kuchařka Vaříme s dětmi pro děti je skvělou inspirací pro všechny maminky, které rády vaří svým dětem originální, chutná a zdravá jídla, a také pro všechny ty, které rády tráví čas s dětmi v kuchyni a krůček po krůčku je učí, jak zacházet s vařečkou a dalším kuchyňským náčiním. Petra Novotná, grafička, fotografka, ale hlavně máma, připravila společně se svými malými dětmi kuchařku plnou hravých jídel, která budou chutnat celé rodině.

Kuchařka je psaná jak pro maminky, tak pro děti od tří do deseti let. Tučně jsou vyznačeny postupy pro malé kuchaře, klasickým písmem pak „pokyny“ pro mámy – kuchařky. Každý recept obsahuje seznam surovin, podrobně popsaný postup i povídání o hlavní surovině daného pokrmu, které můžete vašim dětem v průběhu vaření nebo před ním předčítat. Také úvody jsou psány tak, aby přilákaly pozornost vašich nejmenších.

Naučte své děti při vaření rozpoznávat nejrůznější suroviny i jejich vlastnosti při vaření, naučte je zapínat i vypínat troubu, opatrně krájet ovoce i zeleninu do salátu, míchat, válet, a hlavně se z dobrého jídla těšit!

Vydalo nakladatelství Smart Press, MOC 499 Kč, k dostání se slevou na www.smartpress.cz.

reklama