zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Domácí housky
Autor: FOODLOVER.CZ Domácí housky

Domácí křupavé housky

Hodnoceno: 73x
Voňavé křupavé pečivo... – a co je víc? Tyhle housky jsou tak dobré, že je raději rovnou udělejte z dvojité dávky a upečené zamražte do zásoby. Kynuté těsto můžete zmrazit i nakynuté a neupečené a v případě potřeby upéct.
do 2 hodin
10–12 housek porcí

reklama

Suroviny (10–12 housek porcí)

Postup

  1. Nejdříve si připravte kvásek. V plecháčku ohřejte mléko tak, aby bylo vlažné, musíte v něm pohodlně udržet prst, horké mléko kvasinky zabíjí. 100 ml mléka si odlijte do misky a přisypte sušené droždí, 1 lžičku cukru, vše dobře rozmíchejte a nechte 10 minut stát. Do mísy prosijte mouku, přidejte žloutek, sůl, máslo a zbylých 200 ml teplého mléka a nakonec i kvásek.
  2. Vše nejdříve v míse vařečkou propracujte, potom vyklopte na vál a hněťte, dokud vám síly stačí, nejlépe tak 10 nebo 15 minut. Tajemství úspěchu každého kynutého pečiva je, že musí být skutečně úplně hladké a dobře propracované, pokud tedy máte robot s funkcí hnětače těsta, svěřte tuhle práci jemu. Výsledná hmota musí být hladká, lesklá, jakoby sametová a hlavně se nesmí lepit k válu i přesto, že nepřidáváte skoro žádnou mouku. Chce to vytrvalost! Bochánek těsta vložte zpátky do mísy, poprašte moukou a nechte na teplém místě asi hodinu kynout. Pokud tolik času nemáte, pomožte si tak, že troubu předehřejte na 100 °C, vypněte ji a těsto vám tam vykyne asi za 10 nebo 15 minut.
  3. Z vykynutého těsta si oddělte 10 až 12 stejně velkých kousků, těsto již znovu nehněťte, jen ho lehce převalujte a roztahujte prsty, z každého kousku vytvarujte tři prameny, které dobře zapleťte do copu.
  4. Housky rozmístěte na plech tak, aby mezi sebou měly důkladné mezery, přikryjte utěrkou a ještě nechte dokynout asi půl hodinky. Vykynuté housky potřete vejcem smíchaným s lžící studené vody, posypte mákem, solí či semínky podle libosti.
  5. Housky pečte při teplotě 180 °C asi 15 minut, pokud rychle ztmavnou, uberte teplotu na 150 °C. Plech vyndejte z trouby, přikryjte utěrkou a nechte housky vystydnout. Tahle fáze se často nevyvede, protože housky jsou většinou snědené dřív, než stačí úplně vystydnout.
  6. Můj tip:
  7. Těsto jsem si připravila již večer, na noc nechala vykynout v lednici. Ráno jsem těsto znovu prohnětla a nechala hodinu kynout v pokojové teplotě a potom ještě chvíli v předehřáté troubě, která kynutí urychlila.

Domácí housky Foto: FOODLOVER.CZ

Domácí housky, Foto: FOODLOVER.CZ

Domácí housky Foto: FOODLOVER.CZ

Domácí housky, Foto: FOODLOVER.CZ

 

FoodloverKdo je Foodlover.cz ?

Jmenuju se Tereza Sychrová a můj blog vznikl v létě roku 2012 z čisté lásky k jídlu, vášně k vaření a potřeby seberealizace jinde než ve škole a v práci.

Foodlover.cz jsem především já – od malička velká milovnice jídla a všeho, co s jídlem souvisí, mimo to v posledních letech také milovnice cestování, studentka práv, asistentka v advokátní kanceláři, nenapravitelný nervák, perfekcionista a rozená pečovatelka o své blízké. Všechno se vším souvisí, a tak tyhle moje vlastnosti zároveň hodně utvářejí i podobu blogu.

 

Upéct si domácí pečivo je skvělé. Tady nabízíme další recepty:

 

reklama

Související témata: pečivo , housky , kynuté těsto , Malá jídla , Česká kuchyně