zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bramborové placky z plotny
Spouštím video za 5s.

Bramborové placky z plotny

Hodnoceno: 8x
Bramborové placky sice znějí obyčejně, ale vy je můžete povýšit na slavnostní občerstvení. Pokud je připravíte podle Karolíny, domácí kuchařky, úspěch je téměř zaručen.
do 1,5 hodiny
4 porce

Sledujte kulinární show Karolína, domácí kuchařka každou sobotu v 18.10 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

reklama

Postup

  1. Brambory pořádně omyjte, případně zbavte klíčků a vydrhněte.
  2. Uvařte je ve slupce v osolené vodě doměkka a slijte.
  3. Ještě teplé je oloupejte a nastrouhejte do mísy (nebo prolisujte lisem na brambory).
  4. Přidejte k nim mouku (množství se odvíjí podle typu brambor, po pár opakováních to budete umět odhadnout, jde o vytvoření měkkého těsta, které ale dobře drží pohromadě), sůl a vajíčko a krátce vypracujte na hladké těsto.
  5. Z těsta vykrajujte lžící větší hroudy a každou z nich rozválejte na lehce pomoučeném vále na placku o síle cca 6 mm a velikosti takové, aby se vám vešly tři na pánev (budete-li péct na pánvi).
  6. Placky opékejte z obou stran nasucho buď na plotně, nebo na suché pánvi. Správné opečení poznáte podle hnědých puntíků puchýřků na opékané straně. Každé placce to trvá několik minut.
  7. Placky skládejte na sebe a uchovejte teplé. Podávejte naslano i nasladko, podle chuti. Nejlepší jsou jen tak s máslem, ale i s kachním nebo husím sádlem či s tvarohem a pažitkou. Na sladko je podávejte s jablkovým pyré, povidly a mletým mákem a kysanou smetanou či tvarohem. 
  8. Prima tip: Na placky a bramborová těsta se nejlépe hodí brambory označené jako varný typ C nebo BC. Jsou moučné, tzn. mají velký obsah škrobu a méně vody. Placky se podle tohoto receptu připravují z teplých brambor, ale můžete je udělat i z vychladlých, den předem uvařených brambor, které vyvětrají a odpaří se z nich přebytečná voda.
  9. Jablkové pyré: jablka na pyré oloupejte, zbavte je jádřince a nakrájejte na kousky.
  10. Dejte je do kastrolu, podlijte vodou, přihoďte všechno koření a kousek citronové kůry. Přiveďte k varu a jablka rozvařte zcela doměkka. Pak je ještě pomačkejte, dochuťte cukrem, jak máte rádi, a už jen krátce povařte do zhoustnutí. Nyní pyré hlídejte a míchejte, aby se nespálilo.

reklama

Sledujte celou epizodu