Marcela Vuong představuje vůně a chutě vietnamské kuchyně

Ve vietnamských domácnostech je společné stolování velmi důležité. Sdílení jídla i zážitků s nejbližšími trvá klidně i dvě hodiny. Co všechno se na stůl servíruje? O vlastní zkušenost se podělila odbornice na vietnamskou kuchyni Marcela Vuong.

Ve srovnání s českou kuchyní plnou omáček a knedlíků je vietnamská mnohem lehčí. Využívá velké množství čerstvé zeleniny, klíčků a zelených bylinek, zejména koriandr, thajskou bazalku či perillu (kterou bychom v našich končinách mohli přirovnat k mátě). Naopak, téměř v ní nenajdete suroviny s laktózou či lepkem, protože klasickou mouku nahrazují ve vietnamských jídlech rýže nebo tapioka.

Pravá vietnamská kuchyně miluje dobré maso. Vždyť silný kuřecí či hovězí vývar s rýžovými nudlemi Pho u nás už ochutnal téměř každý. Kromě této syté polévky se maso nejčastěji zpracovává v mleté podobě. Ve Vietnamu je velmi populární street food kultura, kterou symbolizují různé druhy masa připravovaného právě na grilu.

Marcela si vietnamská jídla neumí představit ani bez rybí omáčky. Ta vzniká fermentací malých rybiček, která trvá přibližně rok, a sama o sobě nevoní právě nejpříjemněji. Ve spojení s česnekem, chilli, limetkou a vodou se však ve Vietnamu přidává téměř do každého jídla a dodává mu jeho charakteristickou chuť.

Podobných zajímavostí spojených s vietnamskou kuchyní zná Marcela celou řadu. Sama na těchto jídlech odmalička vyrůstala a povzbuzená přáteli předává tyto recepty dál na kurzech vaření. Svému kuchařskému kolegovi Markovi Pavalovi a herečce Lujza Garajové Schramekové prozradila recept na jedno z nejtradičnějších vietnamských street food jídel přímo v kuchyni show Společně s chutí. Nem lui, grilované mleté maso na stonku citronové trávy, si určitě oblíbí i děti.

Citronová tráva 3x jinak podle Marcely Vuong:

Kromě toho, že její stonek můžete obalit masem, do kterého uvolní své aroma, je citronová tráva výborná i jako čajový výluh. Marcela ji ale nejraději používá najemno nasekanou a orestovanou spolu s masem. Když budete vařit s Marcelou, naučíte se i to, že citronová tráva nemá s citrony vůbec nic společného.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty