Léto je v plném proudu a prázdniny za rohem. Přibalte si na výlety sezonní ovoce!

Školní rok končí, čekají nás prázdniny a dovolené. Většina lidí podniká výlety nebo plánují návštěvu koupaliště. A co si s sebou zabalit jako ideální svačinu? Řešením může být ovoce. Tělo dostane doslova vitaminový koktejl a neuškodí to ani postavě. Ideální je volit sezonní ovoce, které bývá na pultech naprosto čerstvé. Letní prázdniny nahrávají například třešním nebo meruňkám.

Téměř každý má s tímto obdobím spojené třešně. Určité odrůdy začínají dozrávat v průběhu května a v podstatě tak zahajují ovocnou sezonu. Hlavní sezona ale startuje v druhé půlce června. V roce 2021 se v České republice sklidilo zhruba 1 374 tun třešní. Tento druh ovoce má hned několik nesporných výhod. Jako většina dužnatého ovoce obsahují třešně až 80 % vody. Slouží tedy skvěle i k hydrataci. Díky vitaminům A, B a C podporují imunitní systém a železo s vápníkem zajišťují správnou stavbu kostí a zubů. Také jsou zásobárnou kyseliny listové, která pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Třešně se dají zpracovat mnoha způsoby.

PRIMA TIP: Pokud nemáte možnost natrhat si třešně z vlastní zahrádky, doporučujeme držet se při výběru v obchodě jednoduchého kroku. S výběrem kvalitního ovoce nám mohou pomoci loga kvality, např. Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

Další téměř zázračnou letní potravinou jsou meruňky, které Češi doslova milují. V průměru zkonzumují zhruba 1,6 kilogramu na osobu za rok. Zemědělci v loňském roce sklidili 1 862 tun meruněk.

Blahodárný vliv na tělo mají meruňky již při konzumaci tří kusů. Tím se pokryje více než polovina denní spotřeby provitaminu A, který působí jako antioxidant a zároveň přispívá ke zdravému a dlouhodobému opálení. Dále meruňky obsahují vitamin C a draslík. Tato kombinace zajišťuje správné fungování imunity a regulaci srdečního tepu. Díky nízkým kalorickým hodnotám jsou skvělou volby pro ty, kteří chtějí regulovat svou váhu.

PRIMA TIP: Ve velkých teplech je skvělým nápadem vytvoření domácího nanuku z meruněk. Na tomto receptu je snad nejnáročnější natrhat ovoce ze stromu nebo ho koupit.

Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:

  • 5 zralých meruněk
  • 150 ml vody
  • 2 lžíce medu

Postup:

Meruňky rozmixujte s vodou a přidejte med. Hotovou směs vlijte do formiček na nanuky a nechte zamrznout.

Zdroj: Akademie kvality, www.czso.cz; zdroj foto: iStock, se souhlasem Akademi kvality

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty