František Knobloch nejí průmyslově zpracované potraviny

Dlouhověkost - Prostřeno! S29 (69)

František (23) studuje na Právnické fakultě UK, dále molekulární biologii a biochemii na Přírodovědecké fakultě UK – je v posledním ročníku. Pracuje jako longevity poradce – výživový poradce na soukromé klinice Elite Medical.

Je svobodný a bezdětný. Hodně času tráví studiem dvou vysokých škol, hodně se věnuje sportu. Hraje plážový volejbal, kterému se věnuje poloprofesionálně, a nově také vytváří vzdělávací obsah na sociálních sítích týkající se zdraví. Rád by se veřejně podělil o informace a principy, za kterými si ve stravování stojí, a o důvody, které ho k tomu vedou. Zároveň je soutěživý a rád se zúčastní nějaké soutěže. Zatím neví, jak by s případnou výhrou naložil, a řešit to bude, až kdyby vyhrál. Jako zábavu si pro své hosty připraví hru na kytaru a zpěv několika písniček.

Čtěte více: Připravujeme Prostřeno! ze Zlínského kraje. Soutěžící připraví šlíšky

Toto menu si vybral, protože zastává princip sezónního stravování a věří, že je pro optimální zdraví potřeba stravu během roku měnit a upravovat. Na svém menu by rád demonstroval, jakým způsobem se dá zdravě, a zároveň chutně stravovat uprostřed zimy v České republice. Chce také ukázat, že zdravé jídlo je často velmi jednoduché a že je dobré se vrátit k tomu, jakým způsobem věci dělali naši předci.

VSTOUPIT DO DISKUZE

Koníčky, zájmy: Mezi jeho koníčky patří zdravý životní styl, plážový volejbal, lezení, posilovna a hraní tenisu, badmintonu a plavání.

Rád hraje na kytaru a zpívá.

Charakter: Sám o sobě tvrdí, že je cílevědomý, rád se učí novým věcem a má klidnou povahu. Je to pohodář.

Proč se přihlásil: Rád by se veřejně podělil o informace a principy, za kterými si ve stravování stojí, a o důvody, které ho k tomu vedou. Zároveň je soutěživý a rád se zúčastní nějaké soutěže.

Co od soutěže očekává: Svoji účast vnímá jako příležitost, jak rozšířit některé informace o tom, jak se zdravě stravovat a také motivovat k zodpovědnému přístupu ke zdraví.

Co by udělal s výhrou: Zatím neví, jak by s případnou výhrou naložil, a řešit to bude, až kdyby vyhrál.

Vztah k vaření: Vaření není přímo jeho hobby, ale vidí to jako nezbytnou součást toho, jak se o sebe a svoje zdraví starat. Snaží se vyhýbat jídlu v restauracích, tím pádem vaří poměrně často. Má rád jednoduchost a věří, že je často efektivní. Rozumí spíš potravinám a úpravě – přípravě potravin než vaření v pravém slova smyslu.

Zajímavá historka z vaření: Na žádnou příhodu z vaření si nevzpomíná.

Co nejraději vaří: V jídle si vybírá dle sezóny – na jaře a v létě je to hodně zeleniny, lehká a barevná jídla. V zimě se naopak spíše hutnější – často jí maso i vnitřnosti, ryby, vejce a vývar. Hodně se snaží o pomalé pečení, přípravu v páře a obecně šetrnou úpravu jídla. Zároveň neodolá grilování na dřevěném uhlí.

Co jí: Jí převážně sezónní celistvé potraviny od lokálních farmářů.

Co nejí, co by nikdy neochutnal: Vyhýbá se zpracovaným potravinám. Nejvíc se snaží vyhnout případným jednoduchým cukrům a průmyslově zpracovaným tukům. Myslí si, že průmyslově zpracované potraviny by v jídelníčků měly být co nejméně, ideálně vůbec.

Nejoblíbenější jídlo: Nemá jedno oblíbené jídlo – naopak má rád, že se mu strava během roku mění a dle sezóny se mu v podstatě mění chutě.

Alergie: Nemá žádné alergie.

Co u stolu nesnáší: Při stolování mu nic nevadí – neví o ničem, s čím by měl problém.

Motto: V životě se řídí mottem: „Krátkodobě jsi tak dobrý jako tvoje intenzita. Dlouhodobě jsi tak dobrý, jako tvoje konzistence.“

Pět dílů dřív než v TV. Prostřeno! online na prima+

Na online platformě prima+ se každé pondělí nově objeví všech pět dílů Prostřeno! celého týdne, a můžete je tak zhlédnout, kdykoli chcete. A to na prima+ v placených tarifech LIGHT a PREMIUM.

Soutěžní menu:

Autor článku

Petra Jaroševská

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty