Komerční sdělení

Druhy čepování piva: Naučte se poznat správný šnyt nebo čochtan

Čepované pivo už se dávno nerozděluje jen na malé a velké. Jak se ale různé styly čepování projeví na výsledné chuti? A co jsou to ta slova jako je šnyt, čochtan nebo mlíko?

Pivo lze čepovat různými způsoby a jeho chuť se odvíjí i od toho, jak ho výčepní načepuje. Ne nadarmo se říká, že sládek pivo vaří, výčepní ho dělá. Mezi nejznámější styly čepování se řadí nadvakrát, hladinka, šnyt, mlíko a čochtan.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kde se pije dobré pivo? Najděte inspiraci na pivomapě létajícího sládka ZDE

Nadvakrát

Pivo načepované nadvakrát nemá tak ostrý říz jako hladinka nebo čochtan a dobře klouže do krku. Nejprve se načepuje vysoká pěna a pod ní se na druhý zátah načepuje pivo. Mnohdy bohužel nezůstává u čepování na dvakrát a pivo se doplňuje do sklenice na několikrát. Pivo tím ztrácí na své plné chuti, teplotě, sytosti a kvalita pěny se různí.

Hladinka

Hladinka je velmi rozšířený styl čepování. Je nejjednodušší a k pivu nejšetrnější. Jde o rychlý způsob čepování, kdy je pivo načepováno na jeden zátah. Tak si zachová jedinečný říz a čerstvost.

Šnyt

Vznikl v dobách, kdy výčepní před každým čepováním nového sudu zkoušeli kvalitu piva ve sklepích. Je to fakticky malé pivo v půllitru. Pivo má bohatou pěnu a zároveň si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti. Velice oblíbený způsob pití piva u znalců. Obsah piva v půllitru je 0,3l. Má bohatou pěnu a jemnější říz.

Mlíko

Účelem je naplnit sklenici až po okraj pivní, krémovou až smetanovou pěnou, která je pitelná a plná piva, na první pohled připomínající sklenici mlíka. Odtud její název. Kouzlo se projeví, pokud je vypito ihned po načepování. Takto načepované pivo se zdá být v chuti sladší. Obsah piva v půllitru je 0,3l.

Čochtan

Čepování je přesně opačné než u Mlíka. Účelem je naplnit sklenici pivem bez pěny a taktéž na jeden zátah. Pivo obsahuje ze všech způsobů nejvíce přírodního CO2. Pivo se zdá být nejsytější, především díky vysokému obsahu přírodního CO2. Nevýhodou tohoto způsobu čepování zůstává fakt, že díky absenci pivní pěny pivo rychleji ztrácí na kvalitě a zvětrává.Takže doporučujeme vypít ho rychle!

Autor článku

Komerční sdělení

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty