zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jehněčí kofty s tahini omáčkou - Kofta b’sinija
Autor: Jeruzalém Jehněčí kofty s tahini omáčkou - Kofta b’sinija

Jehněčí kofty s tahini omáčkou – Kofta b’sinija

Hodnoceno: 48x
Různé kuličky a válečky z mletého masa, v případě dané zeměpisné oblasti nejčastěji jehněčího, tvoří základ blízkovýchodní masové kuchyně a existují v bezpočtu variant.
do 30 minut
18 ks porcí

Hotové kuličky pokapávejte máslem pouze v případě, že je budete podávat ihned po vytažení z trouby a spotřebujete je všechny najednou. Jinak máslo vynechejte, protože rychle tuhne a nevypadá pak příliš pěkně. Kofty podávejte s pitou a salátem z okurek a rajčat.

Tento a další recepty z krásné kuchařky Jeruzalém najdete v novém čísle časopisu Prima FRESH:

Článek

Jarní číslo časopisu Prima FRESH  Foto:

Užijte si krásné jaro s novým číslem časopisu Prima FRESH!

Jarní číslo časopisu Prima FRESH plné nových, svěžích receptů, které je radost vařit, najdete v prodeji již od 8. března.

reklama

Postup

  1. Všechny suroviny na přípravu masových kuliček dejte do mísy a rukama dobře promíchejte. Z masové hmoty vytvořte dlouhé, torpédovité válečky dlouhé zhruba 8 cm (po 60 g). Zmáčkněte je, aby byly pevné a držely tvar. Rozložte je na mísu a uložte do chladničky, vydrží v ní takto až jeden den.
  2. Předehřejte troubu na 220 °C (horkovzdušnou na 200 °C, plynovou na stupeň 7). Ve středně velké míse prošlehejte pastu tahini, citronovou šťávu, vodu, česnek a ¼ lžičky soli. Omáčka by měla být o něco tekutější než med – podle potřeby můžete přidat 1 nebo 2 lžičky vody.
  3. Ve velké pánvi rozehřejte slunečnicový olej, přidejte kofty a opečte je v několika dávkách na silném ohni ze všech stran dozlatohněda, aby se maso zatáhlo (asi 6 minut každá dávka). V této fázi by mělo být maso slabě propečené. Vyjměte je z pánve a rozložte do pekáče. Chcete-li je mít středně nebo dobře propečené, vložte je na 2 až 4 minuty do trouby.
  4. Masové kuličky podlijte omáčkou tahini tak, aby pokrývala dno pekáče. Pokud chcete, můžete maso trochu pokapat, mělo by však zůstat viditelné. Dejte pekáč na 1 až 2 minuty do trouby, aby se omáčka trochu prohřála.
  5. Mezitím rozehřejte v rendlíku máslo (pokud je použijete) a nechte je trochu zhnědnout, ale tak, aby se nepřipálilo. Masové kuličky pokapejte máslem, jakmile je vytáhnete z trouby. Pokrm posypte piniovými oříšky, petrželkou a nakonec poprašte trochou mleté sladké papriky. Ihned podávejte.

Jehněčí kofty s tahini omáčkou - Kofta b’sinija  Foto: Jehněčí kofty s tahini omáčkou – Kofta b’sinija; foto: Jeruzalém

Jeruzalém

Jeruzalém Foto:

Yotam Ottolenghi & Sami Tamimi

Autoři této knihy vyrůstali v 70. až 80. letech minulého století v Jeruzalémě, aniž by se znali. Yotam žil v židovské čtvrti na západě tohoto starobylého města, Sami v jeho arabské čtvrti na východě. Setkali se v Londýně roku 1999 a stali se z nich obchodní partneři ve firmě Ottolenghi, která mimo jiné provozuje restaurace a lahůdkářství. Jejich zážitky z dětství jim po čase posloužily jako inspirace při psaní této knihy. Tradiční recepty upravili tak, aby vyhovovaly životnímu stylu a chutím současných kuchařů a strávníků. Kniha je napsána jako pocta městu, kde se setkává mnoho kultur a také mnoho kuchyní z různých částí světa.

Obsahuje 120 receptů na přípravu zajímavých pokrmů ze zeleniny, luštěnin i masa, ale i dezertů, vybraných autory na základě jejich preferencí chutí a zvyků při vaření a také vzpomínek na to, jak se vařilo v jejich širších rodinách. Nesnažili se podrobně dokumentovat židovskou ani arabskou kuchyni v uvedeném městě, šlo jim spíše o zachycení vlastních zkušeností a jejich využití v současném stylu vaření.

Vydalo nakladateství Slovart.

reklama