návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Co možná nevíte o medu

Co možná nevíte o medu
Autor: Thinkstock Co možná nevíte o medu
Včely jsou pro existenci člověka nepostradatelné. Dokonce Albert Einstein uváděl, že lidé by na světě bez včel přežili asi jen čtyři roky. Podívejme se tedy na jejich nejvýznamnější produkt – včelí med.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Med je potravina vyprodukovaná včelami a sloužící k jejich dalšímu přežití. Tuto směs fruktózy, glukózy, enzymů, organických kyselin a dalších látek člověk „krade“ včelám od nepaměti. Dávno totiž zjistil, že med může sloužit nejen jako zdroj energie, ale že jeho příznivé účinky na lidské zdraví jsou velmi široké a blahodárné. Navíc také lahodná chuť medu donutila člověka riskovat bolestivé bodnutí včelou a v dnešní době se včelaření stává také ekologicko-ekonomickým koníčkem s celospolečenským prospěchem.

Příznivé účinky medu

Med je zkrátka širokospektrální. Obecně podporuje zdraví, zdravý vzhled a vitalitu. Ihned po konzumaci přechází do krve člověka. Do naší stravy bychom měli denně zařadit nejméně jednu lžičku medu. Jedno přísloví říká, že: Med sto nemocí léčí a tisícům předchází.“

– Egyptská královna Kleopatra si na pleť přikládala medové masky, aby zamezila stárnutí.

– Indická Kniha života uvádí, že pomocí elixíru z mléka a medu lze významně prodloužit život člověka.

– Římané nakládali ulovené ryby do medu, aby se při převozu nekazily.

– Medem a medovinou byli krmeni bohové na Olympu.

Co možná nevíte o medu 2 Foto:

Z čeho tedy vybírat?

Jako základní dělení lze med rozdělit podle původu:

– květový: získaný z nektaru stromů a květin (světlejší barva)

medovicový: jinak také lesní (tmavší barva), získaný z medovice na stromech (sladké šťávy, kterou produkuje hmyz)

podle druhu:

jednodruhové

smíšené

podle způsobu získávání a pozdější obchodní úpravy:

– vytočený; vykapaný; plástečkový; lisovaný; filtrovaný; pastový

Na co si dát pozor?

V prodejnách musí být vždy u medu uvedena země původu. Někteří výrobci a dovozci trochu alibisticky, ale v souladu s platnými předpisy, uvádějí toto, velmi obecné označení:

– směs medů ze zemí EU

– směs medů ze zemí mimo EU

– směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU

Co možná nevíte o medu 3 Foto:

Pozor, med patří mezi nejčastěji falšované potraviny!

Tipy pro milovníky medu

1) Velmi nedoceněný je tzv. „pastový med“. Do klasické medové hmoty je našlehán vzduch. Dojde tak k větší kompaktnosti, med oproti obvyklé variantě nestéká a tak se tato jeho konzistence stává praktičtější při použití v kuchyni. Jedinou estetickou nevýhodou je barva – po našlehání má tento med barvu bílé pasty a stává se tak nezaslouženě pro mnohé konzumenty podřadnějším.

2) Většina medů dříve nebo později cukernatí. Ze zlatavě hnědé kapaliny se postupně stává bílá hmota a mnoho hospodyněk ztrácí k tomuto medu důvěru. Opak je však pravdou! Právě postupné cukernatění medu je v drtivé většině případů známkou pravosti včelího medu. Po mírném zahřátí se med promění v původní kapalinu.

3) V ideálním případě je nejlepší kupovat med přímo od chovatele včel. Zde je vždy nejvyšší možná míra pravosti a čerstvosti produktu. Navíc zde často lze zakoupit i jiné včelí produkty.

4) Darujte med! Málokdo ví, že sklenka kvalitního medu je daleko lepším i zdraví prospěšnějším dárkem např. k narozeninám než formální láhev alkoholu nebo bonboniéra.

Užívejte kvalitní včelí med pravidelně. Je to chutný, preventivní i všeobecný lék v čistě přírodní podobě!

Autor: Alžběta Krchová

Související témata: tipy , med , co nevíte , jak poznat kvalitu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama