Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Mořské ryby – chutné zdraví na talíři

Mořské ryby
Mořské ryby Autor: Thinkstock
U nás patří k nejvíce konzumovaným masům vepřové a kuřecí – na úkor masa rybího a zvlášť ryb mořských, které jsou pro své výrazné rybí aroma a chuť neprávem opomíjeny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jsou-li ale čerstvé a správně gastronomicky upravené, jsou znamenitým pokrmem. Nevýhodou pro mnoho lidí může být jejich cena, která je vyšší než u ryb sladkovodních nebo u již zmíněného kuřecího nebo vepřového masa. Každopádně rybu by měl mít každý z nás na talíři alespoň dvakrát týdně. Rybí maso je totiž plné vitamínů, minerálů, bílkovin, je dietní a navíc obsahuje – v případě ryb mořských – pro tělo potřebný jód, který by do svého jídelníčku měly zařadit především děti a těhotné ženy.

Jak poznáme, že je ryba čerstvá?

Nejprve si všimněme očí – čerstvé ryby je mají čisté a vypouklé. Žábry jsou sytě červené, šupiny pevně zasazené a především – maso je pevné a pružné. Nevýhodou ryb je, že rychle ztrácejí svou čerstvost a podléhají zkáze. Především mražené ryby se po rozmrznutí velmi rychle kazí a měly by být co nejdříve tepelně upraveny. Není vhodné rozmrzlou rybu nechávat do druhého dne a to ani v ledničce. Taktéž již jednou rozmrzlá ryba by se znovu neměla zmrazit. Kazící se ryby mohou být až zdraví nebezpečné, takže pokud si nejsme jisti čerstvostí ryby, radši ji nekonzumujme. A má-li ryba například oči už zapadlé nebo žábry potažené páchnoucím hlenem, rychle s ní pryč.

Mořské ryby 3 Foto:

Není ryba jako ryba

Mořské ryby 2 Foto:

Stejně jako jiné druhy masa (kde se jedná o podíl cenných a méně cenných partií), má i maso rybí své druhy jakosti (kvality). Mezi ryby nejcennější – ryby 1. jakosti – patří například méně známý platýs nebo tuňák, mezi ryby druhé jakosti patří např. oblíbený losos, sleď nebo treska, a do třetí jakosti, která se k nám většinou dostane ve formě filé, patří např. parma nebo mořský úhoř.

Jak na úpravu ryb?

Pro přípravu ryby platí tři zásady:

1. tepelná úprava ryby by měla být krátká, rybí maso je totiž samo o sobě měkké

2. tepelně upravená ryba by měla být ihned podávána

3. nikdy nesolíme rybu během vaření, ale až je tepelná úprava dokončena

Mořské ryby 5 Foto:

Způsobů, jak upravit rybu, je více, ryby se dají péct, smažit, dusit, grilovat nebo vařit v páře.

A jak na pečení ryb? Při pečení ryb vkládáme rybu vždy už do předem rozehřáté trouby. Rybu během pečení poléváme. Ryba je hotová, až když maso není „průhledné“ a jde vidličkou dobře oddělit. Před pečením je vhodné rybu potřít olejem nebo máslem, dobrá jsou i bylinková másla. Důležité je také předtím, než začneme rybu péct, vyndat jí oči, jinak hrozí, že prasknou a ryba bude hořká a je to i lepší z estetického hlediska, budeme-li podávat rybu i s hlavou.

Když rybu smažíme, je vhodné ji před smažením osušit. Obalujeme v mouce, v těstíčku (vajíčko + mouka) nebo v klasickém trojobalu. Na smažení není vhodný olivový olej, sáhněme raději po oleji řepkovém nebo slunečnicovém. Po smažení je dobré rybu z obou stran osušit ubrouskem.

Mořské ryby 4 Foto:

Dušení ryb musí probíhat pomalu a dusí se na zeleninovém (vhodná jsou např. rajčata nebo mrkev) nebo cibulovém základu, do kterého můžeme přidat třeba trochu bílého vína nebo smetany. Dušená ryba – na rozdíl od té smažené – je naprosto dietním a zdravým pokrmem.

Mořské ryby se uplatní taktéž i ve studené kuchyni, můžou být součástí různých salátů, pěn nebo pomazánek.

Autor Dana Špatenková

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama