návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Kukuřice setá (Zea mays)

Kukuřice setá
Autor: Thinkstock Kukuřice setá
Kukuřice byla známá již Aztékům a Inkům. Do Evropy byla dovezena v době prvních zámořských objevů na přelomu 15. a 16. století. Dnes se pěstuje téměř po celém světě, největšími producenty jsou USA, Čína a Brazílie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kukuřice je jednoletá zemědělská plodina, dorůstá výšky až 60 cm. Lán pěkné vysoké kukuřice působí vždy dojmem bohatství potravy pro lidi i zvířata. Kukuřičná vlákna se dají použít i jako dekorace.

Hlavní účinné látky

Kukuřice setá obsahuje alantoin, slizy, silice, saponiny, flavonoidy, draslík a vitamíny C a K.

Zrna kukuřice jsou zdrojem oleje a škrobu. Blizny kukuřice naopak podporují proces hubnutí.

Kukuřice setá 3

Kukuřice setá 6Použití v kuchyni

Kukuřice se stala jednou ze základních složek potravy s mnoha způsoby využití. Dá se jíst v syrovém i vařeném stavu. Je výbornou součástí zdravé výživy při bezlepkové dietě. Ve specializovaných prodejnách je k dostání bezlepková kukuřičná mouka, kaše, lupínky, placky

Kukuřice je nedílnou složkou mražených směsí do polévek. Rovněž je vhodná do zeleninových salátů, rizot a těstovin, kterým dodá krásnou žlutavou barvu. Labužníci jistě znají nezralé kukuřičné klasy ve sladkokyselém nálevu. Je výbornou přílohou k masovým pokrmům.

Uplatnění í v lidovém léčitelství

• čaj z kukuřičných blizen – proti dně, revmatismu, cukrovce, písku v močových cestách a při retenci moči, při zácpě, zvyšuje krevní tlak, používá se při nezhoubném zbytnění prostaty

• obklad z kukuřičného škrobu rozetřený na gáze přikládáme na vředy a kožní záněty a otoky končetin

Kukuřice setá 5Prima tipy

• Pokud potřebujete zhubnout, doporučuje se pít čajovou směs složenou z blizny kukuřice, kúry krušiny, natě zlatobýlu, kořene libečku, květu černého bezu a květu trnky. Čaj pijte po delší dobu, účinky jsou pak ale zaručené a trvalé.

• Pokud mají vaše děti problémy s nočním pomočováním, podávejte jim čaj smíchaný ze sušené kukuřice a řepíku.

• Okusili už jste někdy kukuřičný popcorn? Vyrábí se totiž ze speciálního druhu kukuřice. Pochází z Ameriky a jako první ho pravděpodobně konzumovali indiáni. Dnes je k dostání v kinech, ale jej připravit i doma v mikrovlnné troubě. Pozor ale, zaručeně z něj nezhubnete!

 

Kukuřice setá 4

Zajímavost

Věděli jste, že kukuřice patří mezi tři nejdůležitější potraviny světa?

Na co si dát pozor

Jakákoliv léčba produkty z kukuřičného zrna je však nevhodná pro osoby, které mají na kukuřici alergii.

Autor: Alžběta Krchová

Reklama