reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Co všechno umí forma na muffiny?
Autor: istockphoto.com Co všechno umí forma na muffiny?

Co všechno umí forma na muffiny? Není toho málo!

Na první pohled to vypadá, že forma na muffiny může sloužit jen jednomu účelu. Ukážeme vám, že se hodí i jinak.
tereza_pankova , Vydáno: 08.02.2017

reklama

Taky vám vadí přemíra nástrojů, přístrojů, nádob, hrnců a plechů, z nichž některé vytahujete ze skříně jen občas? Forma na muffiny už mezi nimi být nemusí, dá se dobře použít při zpracování a přípravě různých jídel – nejen těch sladkých.

Porcovač

Nikdy nesníme stejnou porci jídla. Množství jídla, které si nakládáme, záleží na velikosti talíře, druhu jídla, hladu a náladě. Pokud potřebujete kontrolu, může vám forma na muffiny pomoci. Stejnou službu udělá i hádajícím se sourozencům.

Úspora času

Sekaná potřebuje v troubě nejméně hodinu, s křupavou kůrkou i víc. Masové koule pečené ve formě na muffiny jsou hotové mnohem dřív a chutnají úplně stejně.

Plato vajec

Pokud potřebujete uvařit větší množství vajec natvrdo najednou (třeba na Velikonoce), je mnohem jednodušší, než je vařit v hrnci, upéct je v troubě v muffinové formě. Troubu rozpalte na 160 stupňů. Do muffinových důlků dejte vejce a plech vložte do trouby. Pečte 25–30 minut. Poté plech vyndejte a 5 minut nechte stát. Pak vejce přendejte do mísy se studenou vodou a nechte je v ní vychladnout. Poté můžete vejce snadno oloupat.

Forma na muffiny 1 Foto:

Pomocník při mrazení potravin

Ať mrazíte zeleninu, nebo hotová jídla, jamky ve formě jsou ideální jednoporcovka, snadno se používají a rychle rozmrznou. (Kelímky od jogurtu jsou taky prima, ale špatně se s nimi manipuluje. Na druhou stranu, když je omylem převrhnete, máte vývaru plný mrazák). Naplňte je, dejte do mrazáku a zmrazené kopečky vyklopte do nadepsaného sáčku.

Co všechno umí forma na muffiny 2 Foto:

Zdraví v převleku

Děti muffiny milují. A je jim jedno, zda jsou sladké nebo slané. Využijte toho a dejte do nich to nejlepší: celozrnnou mouku, panenské oleje, luštěniny, semínka, ovoce, zeleninu. I nejméně oblíbený zástupce zdravé výživy se v muffinu schová!

Letní osvěžení

Až přijde čas letních garden party, možná oceníte trik, jak udržet chladné drinky delší dobu. Připravte si velké ledové "kostky" v muffinové formě. Do důlků dejte plátky citronů, limetek nebo jiného ovoce podle chuti (krásně vypadají plátky jahod, maliny, borůvky nebo jedlé kvítky). Tyhle velké ledové kostky se báječně hodí do džbánů s vodou nebo do mísy s ovocnou bowlí.

Forma na muffiny 2 Foto:

Pečená jablka

Do formy padnou jako ulitá! Navíc v ní můžete jablka nejen upéct, ale také vychladit a servírovat… a každé z nich bude mít svou porci úžasné šťávy. Použijte pikantní odrůdu jablek – Granny Smith nebo Gala. Do každého jablka udělejte hluboký otvor. Dejte do něj sušené ovoce a/nebo ořechy, trochu cukru, skořici a plátek másla. Naplněná jablka vložte do jamek formy a zalijte trochou jablečného džusu nebo vody. Pečte 30 minut při 180 °C. Podávejte jen tak nebo s kopečkem zakysané smetany či vanilkové zmrzliny.

Granolové košíčky

Zdravá snídaně „do ruky“ i nápaditý dezert. Umíchejte směs z ovesných vloček ( 1 a ½ šálku ovesných vloček, ½ šálku strouhaného kokosu nebo jiných ořechů, ¼ šálku kokosového nebo jiného oleje, ¼ šálku javorového sirupu, skořici, špetku soli). Formičky vymažte kokosovým olejem. Naplňte je a směs do nich pomocí skleničky důkladně zatlačte. Pokud chcete košíčky po upečení dozdobit jogurtem a/nebo ovocem, použijte na vytvoření důlku„panákovou“ skleničku. Pečte při 180 °C asi 15 minut dozlatova. Nechte vychladnout, studené košíčky z formiček opatrně vyjměte.

Toastové košíčky s vejcem a slaninou

Klasika v novém. Snídaně do kapsy nebo do postele.

Z plátku toastového chleba vykrojte kolečko, vtlačte ho do máslem vymazané formičky tak, aby pokrývalo i její stěny, vystelte nasucho opraženou slaninou a vklepněte dovnitř vajíčko. Pečte v troubě při 180 °C asi 20 minut. Dozdobte bylinkami, strouhaným sýrem…

Těstovinová hnízda

Cestovní šunkofleky, oběd do práce, na výlet nebo do parku. Každá porce je křupavá skoro ze všech stran! Uvařené těstoviny smíchejte s vejci, mlékem (zakysanou smetanou nebo tvarohem), strouhaným sýrem, špenátem, hráškem, prostě vším, co vám chutná nebo zbylo. Směs dejte do vymazaných formiček a pečte 15 minut při 180 °C. Nechte trochu vychladnout, vyklopte a podávejte.

Barevná paleta

Pokud doma pořádáte dětskou oslavu nebo chcete jen zabavit vlastní ratolesti, použijte muffinovou formu jako praktickou paletu na barvy. Do části důlků rozdělte tekuté barvy, do druhé půlky nalijte čistou vodu k namáčení štětce.

Forma na muffiny  Foto:

Autor: Ester Brožová, foto: iStock

Uložit

reklama

Související témata: tipy , využití , kuchyňské vychytávky , forma na muffiny

reklama

Přečtěte si také