reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Snails Day - šneci po burgundsku
Autor: archiv Snails Day Snails Day - šneci po burgundsku

Vytáhněte je z domečku rovnou do pusy!

Všechny zahrádkáře neuvěřitelně vytáčí už jen pomyšlení na slizká malá stvoření, co si s sebou všude tahají na zádech svoje domky a domečky. Ožerou totiž, na co přijdou, a všude po nich zbude jen spoušť.
klaram , Vydáno: 27.09.2014

reklama

Tu správnou pomstu vymysleli Francouzi a dost si na ní zakládají, když se tváří jako gurmáni a pochutnávají si šnečích specialitách!

Žádný správný zahrádkář by se nedal do spolku se šnekem ani za nic. Tomáš Pavíza na to ale šel úplně opačně, vykašlal se na pěstitelství a šneky si oblíbil natolik, že u něj na zahrádce nenajdete nic jiného. Aby to nevypadalo, že nezvládl základní obranu své zahradní zeleně, pojmenoval to celé Snails Day. A zatímco jeho sousedi v létě usilovně zalévají a pak vynášejí šneky za plot, Tomáš jim připravuje ohrádky a vykrmuje je speciálním krmivem. Stejně jako zahrádkáři se však řídí teplem a hlavní šnečí sezona pro něj začíná v dubnu a končí většinou v září, říjnu.

Dnešní supermarketové ovoce a zelenina dopovaná všemi možnými chemikáliemi se nemůže rovnat domácím kouskům vypěstovaným na zahrádce. To však není nic proti šnečímu masu, které je jednak dietní, ale také vysoce výživné. Neobsahuje jediný stresový hormon, má navíc jisté afrodiziakální účinky a žádný cholesterol v něm nenajdete, i kdybyste si vzali mikroskop. Jeho přínosem je také schopnost snižovat kardiovaskulární a kloubní onemocnění. Takže výsledek je jednoznačně lepší než obrana zahradní flóry, co říkáte?

Snails Day 4

Zahrádkaření se šneky začalo Tomáše bavit natolik, že když po 4–5 měsících dorostli do té správné chuti, rozhodl se pokračovat ještě dál a začal vymýšlet šnečí speciality. Kromě masa přinesl sousedům zahrádkářům jednoho dne ochutnat také speciální šnečí kaviár, z jehož chuti byli všichni nadšení. Bělostné kuličky jsou doslova živou vodou na mlýn nejen pro zahrádkáře, ale také pro opravdové gurmány, kteří si slastně vychutnají houbovou až zemito-mechovou chuť v příjemném slaném nálevu. Po tomto úspěchu pokračoval dál a zanedlouho byla na světě speciálně připravovaná jatýrka a paštičky.

Snails Day 3

Snails Day 2

Samozřejmě nedá dopustit na nejznámější šnečí kousky připravované po burgundsku. Maso před vařením vyjme z ulit, pak přidá trochu toho kuchařského tajemství, v tomto případě jde o povaření v hovězím bujónu se zeleninou. Následně vrací upravené maso zpátky do ulit, doplní je poctivou porcí česnekového másla a může buď rovnou servírovat, nebo ještě dál zapékat.

Tak co vy na to? Vykašlete se na zahrádku a začněte chovat taky šneky nebo se aspoň stavte na šnečí farmě, abyste mohli porovnat chuť zeleniny s pořádným šnekem!

 

Snails Day 6 Foto: archiv Snails Day

Vyzkoušejte doma recept na šnečí špíz

Potřebujete:

• 6 šneků velkých jedlých

• 1 l hovězího vývaru

• 6 plátků anglické slaniny

• kvalitní slunečnicový olej

Zeleninovo-smetanové pyré:

• 125 g másla

• 175 g cibule

• 480 g celeru

• 350 ml vývaru, ve kterém se šneci vařili

• 600 ml smetany ke šlehání (31%)

• sůl, čerstvě mletý pepř a muškátový oříšek

• najemno nasekaná petrželka

Postup přípravy:

1. Odstřívkované a čisté hlemýždí maso dejte vařit na 2 hodiny do hovězího vývaru.

2. Po vyjmutí z vývaru jednotlivé kousky masa balte do plátků anglické slaniny

a napichujte na bambusovou jehlu (nebo špejli).

3. Opékejte asi 1 minutu z každé strany na oleji.

4. Hotový špíz lehce přelijte zeleninovo-smetanovým pyré. To připravíte následovně.

Na másle nechte lehce zesklovatět najemno pokrájenou cibulku, přidejte nastrouhaný celer, vývar, koření a poduste 20 minut. Přilijte smetanu a 10 minut vařte. Ještě za horka vše dobře vymixujte a nakonec můžete ještě vmíchat trochu petrželky.

5. Jako přílohu podávejte čerstvou zeleninu (cherry rajčátka, kapii), výborně se hodí i nakládaná černá oliva se snítkou petrželky a bílé pečivo.

Šneci se připlazí také na festival JAKOŽE, COŽE?!

Jakože cože ?!Jestli chcete poválet na jazyku kousek zdravého masíčka, které se běžně na zahrádkách schovává ve svém domku a ožírá, co se dá, neváhejte ani minutu a přijďte ve dnech 4.–5. října na festival JAKOŽE, COŽE?! Čekají vás workshopy, například s mistrem molekulární kuchyně Petrem Koukolíčkem, nebo škola vaření Chef Parade, experimentální menu vyhlášených restaurací Saké, Rybárny, Hmyzožraní, Soup in the City/Epopey, Afro coffee, GaoDen a jiné. Na festivalu budete moci také ochutnat novinku v oblasti sladkých dobrot čokolády Milka LU a Milka TUC v netradičním kabátě a mnoho dalšího.

Všechny kulinářské divy po celý víkend najdete na náměstíčku Piazza Domino na Andělu od 11.00 do 20.00.

Viděli jste někdy, jak vypadá a chutná štrúdl nebo drink v jiném skupenství? Ne? Tak to musíte dorazit.

Těšíme se na vás a neobvyklým chutím zdar!

VSTUP NA FESTIVAL JE ZDARMA

Více na FB food festivalu Jakože, cože?!

reklama

Přečtěte si také