zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Slezský bigos
Autor: Regionální kuchařka Slezský bigos

Slezský bigos

Hodnoceno: 1x
Bigos byl jídlem, které zahřívalo lovce na zimních výpravách, na delší cestu si jej do soudečku brávali i formané. Základní podoby má bigos dvě: polskou a slezskou. Obě mají řadu místních variant, v některých receptech najdete jako přísadu třeba sušené švestky, červené víno či sušené hříbky.
do 1,5 hodiny
4 porce

reklama

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Hlávkové zelí nakrájíme a povaříme do poloměkka v osolené vodě. Potom scedíme a necháme okapat. Cibuli nakrájíme najemno. Maso a bůček nakrájíme na kostičky, klobásu na kolečka.
  2. Sádlo rozehřejeme v hrnci s širším dnem. Orestujeme na něm cibuli, potom na ni přidáme maso. Orestované maso zaprášíme paprikou, ještě chvilku opékáme a potom zalijeme vínem. Pokud je to potřeba, dolijeme trochu vody na dušení masa. Okořeníme solí a pepřem, přidáme bobkové listy a dusíme pod pokličkou do poloměkka. Potom přidáme nakrájený bůček a kysané zelí a dále dusíme. Když je bigos téměř hotový, přidáme povařené hlávkové zelí, švestkové křížaly a pokrájenou klobásku. Dochutíme majoránkou a krátce provaříme. Podáváme s chlebem.

Slezský bigos Foto:

Slezský bigos                                                                                           Foto: Regionální kuchařka

REGIONÁLNÍ KUCHAŘKA

Regionální kuchařka NOVÁChuťový místopis Čech, Moravy a Slezska

Petra Pospěchová

Jediná kuchařská kniha, která poctivě mapuje kuchyni všech krajů České republiky.

Obsahuje 13 kapitol, z nichž každá představuje konkrétní region i specifika jeho kuchyně (Brno, Haná, Horácko, Chodsko, jižní Čechy, Krkonoše, Polabí, Praha, Slezsko, Slovácko, Sudety, Šumava, Valašsko). Vysvětluje, proč se užívaly zrovna tyto suroviny nebo způsoby přípravy jídla, co se jedlo v minulosti ve všední den i ve svátek, s jakými rituály bylo jídlo spojené atd.

Kniha vás seznámí s národopisem, historií, se spoustou zajímavostí (třeba kde je na Strážnicku největší oskeruše nebo kde koupíte pálenku oskerušovici), ale především tím nejlepším z kuchyně daného regionu. Těšit se můžete na tradiční polévky, masitá jídla nebo sladkosti. Vše je doplněno krásnými fotografiemi pokrmů i krajiny.

Vydává nakladatelství SmartPress, 352 stran, 599 Kč, vyjde na podzim 2013

reklama