zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Slaný dýňový koláč s fíky a kadeřávkem
Autor: Cat & Cook Slaný dýňový koláč s fíky a kadeřávkem

Slaný dýňový koláč s fíky a kadeřávkem

Hodnoceno: 0x
Křehké koláče si zajisté oblíbíte – můžete obměnit zvolený sýr, vynechat slaninu a nebo přidat třeba chorizo! ;)
nad 2 hodiny

Použijte formu o průměru 26–28 cm (případně menší plech s vysokým okrajem). Pokud nechcete dělat domácí těsto, kupte si křehké těsto v obchodě.

Článek

Tymiánový quiche s cibulí na víně a medu Foto:

23 báječných receptů na quiche a slané koláče

Původem francouzské slané koláče jsou oblíbené nejen ve své domovině. Ideální jídlo na večírek, dětské párty nebo na piknik má mnoho variant, s kterými se dá úspěšně...

reklama

Suroviny

Těsto:

Náplň:

Postup

 1. Příprava těsta: Mouku a sůl dejte do větší mísy nebo na vál. Na tuto směs nakrájejte na slabší plátky máslo.
 2. Nyní je důležité pracovat pouze špičkami prstů a vytvořit jakousi drobenku. Nemělo by to zabrat déle než 3 minuty.
 3. Do žmolenky přidejte žloutek a ledovou vodu (postupně podle potřeby) a pouze prsty jedné ruky hněťte do nepravidelné koule. Pokud by těsto bylo hodně suché, případně přidejte ještě jednu lžíci vody. Pozor ale, těsto by nemělo lepit.
 4. Frezáž: Nyní je na řadě takzvaná "fraisage". Jedná se o závěrečné hnětení těsta, kdy dochází k úplnému spojení tuku s moukou.
 5. Těsto položte na lehce pomoučený vál a rozdělte na 5 menších kusů. Hranou dlaně (rozhodně ne celou dlaní, která je moc teplá) sklouzněte po části těsta asi 15 cm směrem od sebe.
 6. Těsto se hezky rozmázne po válu a to je přesně to, co chcete. Až bude celá část uhnětená, stěrkou z něj znovu vytvarujte nepravidelnou kouli a pokračujte tak i s ostatními částmi.
 7. Poté je stejným způsobem spojte dohromady, vytvarujte do koule a zabalte do dvou vrstev potravinové fólie. Takto uhnětené těsto by mělo odpočívat v lednici minimálně 2 hodiny, ale lepší je nechat ho přes noc. Pokud proces potřebujete urychlit, dejte těsto na hodinu do mrazáku.
 8. Válení těsta: Těsto vyndejte z lednice, rozbalte ho a počkejte asi 10 minut. Po této době ho položte na lehce pomoučněný vál a začněte válet. Je potřeba na těsto trochu zatlačit, protože bude stále lehce tuhé. Zároveň je nutné postupovat s jemností a opatrností.
 9. Těsto se správně válí od středu směrem od sebe vždy tak, aby se zastavilo cca 2 cm od kraje. Těstem si vždy jen pootočte a pokračujte stejnými pohyby. Vznikne tak pravidelná, kulatá placka. Kdyby se náhodou těsto při válení přichytávalo k válu, stačí ho podsypat trochou hladké mouky. Těsto by mělo být slabé asi 3–5 mm a zároveň by plát měl být delší alespoň o 5 cm, než je forma, aby se lépe umisťovalo.
 10. Těsto si podeberte – buď válečkem nebo rukama a přemístěte ho do máslem vymazané formy (použijte koláčovou nebo dortovou formu s odnímatelným dnem). Pouze konečky prstů ho vtlačte do formy, aby na celé ploše těsto těsně přiléhalo ke stěně a dnu.
 11. Okraje by měly mít tloušťku až 8 mm, což znamená, že při vtlačování těsta k okrajům bychom měli prsty druhé ruky zároveň tlačit na okraj směrem dolů, aby těsto nebylo až tolik do výšky, ale přibylo na tloušťce. Pokud těsto přečnívá přes okraj, tupou stranou nože nebo prsty ho odstraňte.
 12. Těsto připravené ve formě propíchejte vidličkou s centimetrovými odstupy. Nyní je nutné ho zatížit. Ideální je použít pečící papír pomazaný máslem (zespoda) a zatížit ho fazolemi. Pokud nemáte fazole, můžete použít třeba o něco menší formu (také ji zespodu namažte máslem) a tu vložit do koláče. Koláč pečte ve středu trouby na 190 °C asi 9 – 10 minut, poté odstraňte fazole / formu a papír a pečte dalších 5 minut.
 13. Mezitím si připravte náplň. Pancettu nasucho osmahněte na menší pánvičce a dejte stranou. Dýni oloupejte (pokud máte Hokkaido, loupat nemusíte) a nakrájejte na 1,5cm kostičky. Rozprostřete je na papírem vyložený plech, zakápněte olivovým olejem a pokud máte doma čerstvý tymián, přidejte pár snítek.
 14. Pečte v troubě na 180 °C asi 30 minut, dokud dýně není téměř upečená. Vejce míchejte v mixéru samotné asi dvě minuty. Poté přidejte smetanu, ricottu a česnek. Nakonec řádně osolte, opepřete a přidejte trochu muškátového oříšku.
 15. Dýni rozprostřete na částečně upečený korpus, přidejte slaninu, kadeřávek a zalijte připravenou směsí. Navrch rozprostřete sýr, fíky a dejte péct do trouby na 180 stupňů, dokud nebude povrch koláče zlatavý.

Slaný dýňový koláč s fíky a kadeřávkem 2 Foto: Slaný dýňový koláč s fíky a kadeřávkem; foto: Cat & Cook

Cat & Cook Foto:

Cat & Cook

Na blogování nejvíce miluji čas strávený v kuchyni, jsem kuchařka a cukrářka každým coulem!

Můj blog klade velký důraz na kvalitu, ráda ve svých receptech popisuji původ tradičních jídel, kuchařských postupů a surovin. Naleznete zde tipy na dobré restaurace, potraviny i kuchyňské náčiní.

V blogování mi pomáhá moje chlupatá Minda – nelekejte se – jedná se o moji perskou kočku, proto název Cat & Cook  :-)

catandcook.cz alias Ivana Jindřichová

reklama