zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Medový dort "včelí bodnutí"
Autor: Kublanka.cz Medový dort "včelí bodnutí"

Medový dort "včelí bodnutí"

Hodnoceno: 1x
Říká se mu "bienenstich" nebo "bee sting cake" a původem je z Německa. Ke svému názvu přišel dost jednoduše. Cukráře, který tento dort vynalezl, píchla při jeho pečení včela. :P Kdo by to byl čekal? :)
nad 2 hodiny

reklama

Suroviny

Vanilkový krém:

Těsto:

Mandlová krusta:

Postup

 1. Vanilkový krém: Žloutky dejte do větší misky, přidejte cukr a promíchejte. Přidejte mouku a opět promíchejte.
 2. Mléko nalijte do většího hrnce, vanilkový lusk podélně rozřízněte a tupou stranou nože vyškrábněte semínka, která i s luskem přidejte k mléku. Za občasného míchání přiveďte směs k varu. Poté směs stáhněte z ohně a nechte mírně vychladnout.
 3. Horkým mlékem přelijte za stálého míchání žloutkovou směs a směs přelijte přes cedník zpět do hrnce. Za stálého míchání přiveďte k varu. Krém musí zhoustnout, poté ho stáhněte z ohně a nechte zcela vychladnout.
 4. Povrch ještě teplého krému přikryjte potravinářskou fólií (přitlačte ji přímo na povrch), aby se neudělal škraloup. Po zchladnutí krému do něj zašlehejte změklé máslo. Krém zakryjte potravinářskou fólií a dejte vychladit do chladničky.
 5. Korpus: V misce smíchejte vlažné mléko s cukrem a droždím a nechte zhruba 10 minut odpočinout při pokojové teplotě.
 6. Do středně velké mísy prosejte hladkou mouku a přidejte změklé máslo, které s moukou promněte.
 7. Jakmile se na hladině drožďové směsi vytvoří pěna, přidejte ji spolu se zbytkem ingrediencí k mouce a vypracujte hladké a vláčné těsto. Vypracované těsto zakryjte potravinářskou fólií a nechte kynout při pokojové teplotě do dvojnásobného objemu (60–90 minut).
 8. Pečicí troubu předehřejte na 180 °C. Dno otevírací dortové formy vyložte pečicím papírem a celou formu vymažte máslem. Vykynuté těsto vyklopte na slabě pomoučený vál a důkladně prohněťte.
 9. Těstem vyložte dno připravené formy. Formu zakryjte potravinářskou fólií a těsto nechte asi 30 minut vykynout na teplém místě.
 10. Mandlová krusta: Mezitím si připravte mandlovou krustu. Máslo, cukr, med a mléko dejte do menšího hrnce a za stálého míchání přiveďte směs k varu. Směs provařte zhruba 1 minutu (nesmí ztmavnout), stáhněte ji z ohně a vmíchejte mandlové plátky. Nechte vychladnout.
 11. Kompletace: Po 30 minutách mandlovou směs rozprostřete na mírně vykynutý korpus, uhlaďte stěrkou a koláč pečte v předehřáté troubě dozlatova (asi 30 minut). Dortovou formu umístěte v troubě na plech vyložený pečicím papírem, protože vám může v průběhu pečení z formy vytékat karamel.
 12. Upečený koláč nechte asi 10 minut chladnout ve formě a poté ho opatrně přendejte na mřížku, kde ho nechte zcela vychladnout.
 13. Studený korpus podélně rozřízněte, na spodní polovinu nastříkejte pomocí cukrářského sáčku vychlazený vanilkový krém a koláč přiklopte druhou polovinou. Podávejte se zbylým krémem.

 

Medový dort "včelí bodnutí"
Autor: Kublanka.cz Medový dort "včelí bodnutí"
Medový dort "včelí bodnutí"
Autor: Kublanka.cz Medový dort "včelí bodnutí"
Medový dort "včelí bodnutí"
Autor: Kublanka.cz Medový dort "včelí bodnutí"
Medový dort "včelí bodnutí"
Autor: Kublanka.cz Medový dort "včelí bodnutí"

 

Kublanka vaří doma

Kublanka je zkratka pro manžele Kubu a Blanku. Zatímco Blanka vymýšlí, vaří a fotí všechny recepty, tak Kuba je pro vás všechny testuje tím, že je sní. Avšak není na to sám a má dva skvělé pomocníky Adama a Matyáše. A tak Blanka vaří pro celou rodinu tak, aby všichni 3 chlapi byli šťastní, najezení a měla od nich chvilku klidu. Jejich vzájemné snažení můžete sledovat na food blogu www.kublanka.cz

V současnosti můžete na pultech knihkupců vidět kuchařku Kublanka vaří DOMA, kde je přes 70 zbrusu nových receptů, které nenajdete na blogu a jsou připraveny pouze pro tuto kuchařku.

Kuchařku můžete zakoupit například v Knižním klubu nebo v široké prodejní síti.

Kublanka medailonek Foto: Kublanka vaří doma; foto: Copyright © 2017 Euromedia Group, a.s. a Yuliya Navitskaya

reklama

Související témata: med , dort , Sladké