zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Mazanec
Autor: Miluji svůj život Mazanec

Mazanec

Hodnoceno: 1x
Jako je na Vánoce populární vánočka, tak je na Velikonoce nenahraditelný mazanec. A ještě když je domácí, to je ta největší pochoutka.
nad 2 hodiny

PRIMA TIPY:

Droždí na kvásek nejprve v mističce rozmíchejte se lžičkou cukru na kaši a až pak přidejte mléko a mouku na kvásek. Nebude se vám zpočátku zdát, že je to možné. Ale nechte droždí s cukrem chvilku zaktivovat a samo se začne rozpouštět. 

Těsto nejprve zpracujte na drobenku a až pak přidejte kvásek a žloutky a zapracujte je.

Těstu dopřejte hodinu a půl hned po zapracování v míse. A každému bochánku pak hodinu na plechu.

Pečte zakryté alobalem a až 10 minut před dopečením odkryjte, ať se mazanec nespálí.

reklama

Postup

 1. Rozinky dejte do malé misky a zalijte je tuzemákem, aby byly úplně ponořené.
 2. Droždí v misce rozetřete se lžičkou cukru do kaše. Nebude se vám to zpočátku zdát, ale nechte chvilku cukr působit na droždí a ono začne samo roztávat.
 3. Poté přidejte 50 g vlažného mléka a 1 polévkovou lžíci hladké mouky, vše promíchejte, misku přikryjte utěrkou a nechte 10 minut odpočinout, aby vzešel kvásek.
 4. Mezitím prosejte do mísy od robotu obě mouky, přidejte třtinový i vanilkový cukr, sůl a citronovou kůru a na kostičky nakrájené máslo.
 5. Použijte nástavec typu hák a nechte zpracovat drobenku.
 6. Poté doprostřed přilijte kvásek a opět zapracujte.
 7. Přidejte žloutky a opět zapracujte.
 8. Nakonec do těsta dejte rozinky bez rumu, ten z nich slijte, a 25 g sekaných mandlí a 25 g plátkových. Opět zapracujte do těsta.
 9. Plastovou nebo dřevěnou mísu trochu vysypte hladkou moukou a přemístěte do ní těsto. Mělo by být lehce lepivé. Pokud je moc, zapracujte do něj ještě trochu hladké mouky.
 10. Mísu přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo odpočívat 90 minut, aby těsto nakynulo. Těsto nebude nakynuté nikterak hodně, protože mazancové těsto je těžké, tak se toho nelekněte.
 11. Po 90 minutách z těsta vytvarujte 2 bochníčky, které přesuňte na plech. Já každý dávám na jiný plech, ale vejdou se vám i na jeden.
 12. Nechte opět kynout, tentokrát 60 minut.
 13. Poté je nařízněte do kříže, pomažte bílkem a posypte zbylými kousky mandlí.
 14. Mazance lehce překryjte alobalem, aby se v troubě nespálily. Mají totiž tendenci více hnědnout.
 15. Dejte péct do předehřáté trouby na 180 stupňů na 50 minut a 10 minut před koncem pečení sundejte alobal, aby zezlátly.
 16. Po upečení nechte 1 hodinu chladnout a poté servírujte.
 17. Vydrží skvělý a vláčný přes dva dny.

reklama

Milluji
Kateřina Jašková

Blog Milluji je zaměřen na racionální způsob života. Naše zdraví a štěstí je ovlivněno nejen správným a kvalitním stravováním, ale také způsobem myšlení a naším celkovým životním stylem. Na tomto blogu najdete inspiraci pro zdravé vaření a pečení, výrobu domácí kosmetiky, motivační články, články o zdraví a také o všech radostech i nástrahách mateřství.

Jmenuji se Kateřina Jašková a víte co? Miluji svůj život :)

Související témata: mazanec , Velikonoce , Sladké , Česká kuchyně