reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Kuře na zázvoru - Gà rang gừng
Autor: Vietnamská kuchařka s rodinným příběhem Kuře na zázvoru - Gà rang gừng

Kuře na zázvoru – Gà rang gừng

Hodnoceno: 1x
Ve Vietnamu se tento pokrm připravuje ze slepic, které mají šťavnaté maso plné chuti. Není tak tvrdé jako od českých slepic a zároveň není tak měkké jako místní kuřecí, můžete tedy použít slepičí nebo kuřecí maso dle chuti.
do 1 hodiny
4 porce

Pokud preferujete jiné části masa než stehna, klidně je nahraďte, ve Vietnamu se takto často zpracovává celá drůbež.

reklama

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Maso buď ponechte v celku, nebo naporcujte na menší kousky, pak bude rychleji hotové. Zázvor oloupejte a nakrájejte nadrobno nebo ho nastrouhejte. Citronovou trávu nakrájejte na 5cm kousky a paličkou na maso ji rozklepejte.
  2. Do hrnce vložte maso, zázvor, citronovou trávu, rybí omáčku, olej, sůl a glutamát, promíchejte a nechte 30 minut odležet.
  3. Maso zprudka opékejte 5 minut pod pokličkou, odklopte a míchejte zhruba 5 minut, až zrůžoví. Přilijte vodu, přiklopte, ztlumte na střední teplotu a povařte 30 minut doměkka. Podávejte s rýží.

PRIMA TIP: Glutamát

Bílý prášek je nedílnou součástí asijské kuchyně a používá se ke zvýraznění chuti. Jedná se o krystalickou formu sodné soli aminokyseliny obsažené v živých organismech. Přirozeně se vyskytuje v řasách, některých druzích hub, ve zralých rajčatech a sójových bobech. Jeho účinky na lidský organismus žádné vědecké studie nepotvrdily ani nevyvrátily. Spíš záleží na jeho dávkování. V Asii se běžně používá a asijským jídlům dodává tu pravou chuť. Klidně ho můžete vynechat, pokrm pak dochuťte solí a pepřem.

VietnamSKÁ

Vietnamská kuchařka s rodinným příběhem Foto:

Kuchařka s rodinným příběhem

Lan a Tuan přijeli z Vietnamu do Čech před 20 lety s vidinou vydělat rychle peníze a vrátit se s nimi domů za pětiletým synem. Realita však byla naprosto odlišná a drsnější. Na jaře roku 2010 otevřeli ve Slavíkově ulici bistro Tuan & Lan Pho Vietnam a se svým domácím pho bo a dalšími autentickými vietnamskými recepty slavili okamžitý úspěch. Dnes mají restaurace tři a k tomu kavárnu Cafefin.

O své rodinné recepty se rozhodli podělit v kuchařce VietnamSKÁ, která vychází v nakladatelství Zdeňka Pohlreicha Sevruga. „Moc rád čtu kuchařské knihy s popisem životního příběhu kolegů restauratérů,“ prozrazuje Zdeněk Pohlreich. Autentické recepty doplňuje životní cesta Tuana a Lan, kterou oživují dokumentární fotografie ze současného Vietnamu. Lahodná jídla plná vůní a čerstvých surovin vás okouzlí svou jednoduchostí a lehkostí.

Vydává Sevruga, 399 Kč.

reklama

Související témata: Hlavní jídla , Asijská kuchyně