zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Kedgeree
Autor: Vejce na 100 způsobů Kedgeree

Kedgeree

Hodnoceno: 0x
Tento klasický pokrm v sobě skrývá kouzlo Anglie a orientální šarm tajuplné Indie. I když je tradičně podáván k snídani, hodí se k jídlu kdykoliv během dne. Výborná ryba, vejce natvrdo a kořeněná rýže vás očarují svojí mimořádnou chutí. Pokud si troufáte na něco ostřejšího, nebojte se přidat chilli.
do 1 hodiny
4 porce

Článek

Smažená rýže s vejci a slaninou Foto:

30+ slaných i sladkých receptů, ve kterých hraje rýže hlavní roli

Rýže je v mnoha zemích zemích světa nejdůležitější složkou jídelníčku, a i když u nás není původní plodinou, dnes už je i v české kuchyni domestikovaná. No řekněte, s čím...

reklama

Postup

  1. Na velké pánvi dejte asi do 100 ml vody uzenou tresku, bobkové listy a přiveďte k varu. Poté pánev přiklopte, snižte teplotu a vařte. Po 5 minutách postavte pánev stranou a vyjměte rybu. Po vychladnutí stáhněte kůži a nakrájejte filet pouze pomocí vidličky na tenké lístky.
  2. Mezitím si dejte vařit vodu na rýži. Když začne vařit, vsypte rýži basmati, přiveďte opět k varu, zamíchejte a snižte teplotu. Asi po 10 minutách, když už je rýže lehce „na skus“, ji sceďte.
  3. Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte olej, přidejte jarní cibulky, česnek a lehce smažte asi 6 minut. Přidejte kari a smažte další 2 minuty. Zalijte citronovou šťávou, přisypte nakrájenou tresku a rýži. Jedno vejce nakrájejte nadrobno a přidejte ho do směsi. Druhé vejce nakrájejte na měsíčky a odložte ho stranou.
  4. Směs na pánvi zasypte nasekaným koriandrem a opepřete podle chuti. Ohřejte ji a promíchejte.
  5. Kedgeree servírujte na nahřátém talíři ozdobené na vrchu kousky vejce a plátky citronu.

VARIACE: Místo tresky použijte 400 g čerstvého lososa a postupujte stejně jako výše. Nebo použijte 75 g uzeného lososa a nakrájejte ho na plátky.

Kedgeree  Foto:

Kedgeree; foto: Vejce na 100 způsobů

Vejce na sto způsobů

Vejce na 100 způsobů Foto:

Vejce jsou nutričně nedocenitelnou součástí jídelníčku a nezáleží přitom na tom, zda je zařadíte do snídaní, salátů, jestli je máte radši vařená nebo je krájíte a připravujete z nich dresink, mícháte je do horké polévky nebo jsou součástí slaných koláčů a frittat. Vejce jsou zdrojem kvalitní bílkoviny. Vaječný žloutek i bílek jsou bohaté na nejrůznější živiny, přitom se nejedná o příliš drahou surovinu.

Tato kniha vám předkládá 100 zajímavých způsobů, jak vejce připravit, aby vás to nikdy nepřestalo nudit a abyste zazářili před nejednou návštěvou. Vejce natvrdo, naměkko, vejce ztracená i míchaná a mnohá další získají díky této publikaci zcela nový rozměr. Naučíte se je kombinovat do nečekaných kombinací, připravovat z nich pokrmy světové kuchyně, a dokonce z nich míchat i lahodné drinky, které uspějí na každém večírku. Vejce jsou neskutečně variabilní surovinou a o tom se díky této knize přesvědčíte i vy.

Vydalo nakladatelství Omega.

reklama