zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kapr načerno s houbovým kubou
Spouštím video za 5s.

Kapr načerno s houbovým kubou z jáhel

Hodnoceno: 1x
Tradičního kapra můžete připravit hned na několik způsobů – překvapte rodinu nejznámější štědrovečerní úpravou, kaprem načerno! :)
nad 2 hodiny

reklama

Postup

 1. Omáčku si připravte 1–2 dny předem, krásně se rozleží.
 2. V kastrolu rozpusťte máslo. Pokrájejte na malé kousky cibuli, mrkev, petržel a celer a všechno dejte na máslo.
 3. Za občasného míchání několik minut opékejte, až se zelenina krásně rozvoní a zezlátne. Před koncem přidejte cukr a nechte ho na zelenině mírně zkaramelizovat.
 4. Pak osolte, podlijte pivem, přidejte bobkový list, pepř, sůl, nové koření, čtyři tenké plátky citronu i s kůrou, tymián a povidla. Vše promíchejte, zakryjte pokličkou a nechte na mírném plameni cca 1,5 hodiny probublávat.
 5. Během této doby můžete mírně dolít pivo, je-li třeba. Uvařenou omáčku nechte nejméně 1–2 dny odpočívat v chladnu. V den podávání omáčku přiveďte k varu, přidejte do ní ořechy, pokrájené švestky a rum a nechte ještě cca 20 minut provařit.
 6. Mezitím na pánvi rozpusťte máslo, filety z kapra osolte a opepřete, a na mírném plameni opékejte několik minut z každé strany. Délka pečení záleží na tloušťce a tvaru filetu, dá se ale snadno sledovat na boční straně masa.
 7. Opečené porce kapra dávejte na talíř, přelijte omáčkou a doplňte buď bramborovými šiškami, nebo třeba houbovým kubou.
 8. Kuba: Jáhly spařte horkou vodou a nechte chvilku stát, tím se odstraní jejich hořkost. Pak je uvařte v osolené vodě doměkka (poměr vody podle návodu na obalu), bude to trvat cca 15 minut.
 9. Jakmile je dáte vařit, namočte sušené houby do trošky vody. Když jsou jáhly měkké, sceďte případnou přebytečnou vodu a nechte je odpočívat. Mezitím v hrnci rozpusťte polovinu sádla a opečte na něm cibuli pokrájenou najemno. Když je průsvitná, přidejte houby i s tou troškou vody, ve které se máčely.
 10. Osolte, opepřete, přidejte kmín a pár minut poduste. Pak přidejte jáhly, prolisovaný česnek a majoránku a vše promíchejte.
 11. Troubu rozehřejte na 180 °C. Pekáček vymažte zbytkem sádla. Rozložte do něj jáhlovou směs a dejte zapéct na cca 20 minut. Na povrchu by měl kuba mírně zezlátnout.

Kapr načerno s houbovým kubou 2 Foto: Kapr načerno s houbovým kubou; foto: archiv FTV Prima / Karolína domácí kuchařka

reklama

Sledujte celou epizodu