zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Habánské kynuté buchty
Autor: archiv Habánské sklepy Habánské kynuté buchty

Habánské kynuté buchty

Hodnoceno: 4x
K dobrému vínu odjakživa patří skvělé jídlo a toho si byli dobře vědomi i Habáni. Přestože jejich skromný způsob života nedovoloval přílišné hodování a maso se servírovalo pouze dvakrát do týdne, dochovalo se po nich několik pozoruhodných receptů. Dokonce existuje i speciální habánská kuchařka americké autorky Joanity Kant, z které vám přinášíme tento recept pro inspiraci. Nadýchané buchty servírujte k snídani s máslem a džemem nebo večer ke skleničce Habánského vína s dobrou paštikou nebo sýrem na zakousnutí.
nad 2 hodiny
1 pekáč porce

Skupina novokřtěnců, jak se Habánům také říkalo, přišla na jižní Moravu v polovině 16. století. Usadili se také v oblasti dnešních Velkých Bílovic a Čejkovic. Žili v komunitách velmi prostým životem. Zajímavostí je, že velmi dbali na vzdělání, a proto jejich děti trávily většinu času v „internátních školách“ a rodiny navštěvovaly jen čtyři týdny v roce. Přestože žili skromně, víno si neodepřeli. Zpracování vinných hroznů v lahodný mok jim bylo vlastní a své znalosti přinesli právě na Moravu. 

Na našem území vybudovali hned několik vinných sklepů. V tom vůbec největším dnes sídlí vinařství Habánské sklepy, které navazuje na více než 400 let staré vinařské umění, jež vězí ve vytrvalosti, pracovitosti i úctě k přírodě a vinné révě. Tato charakteristika se propsala i do vlastností tohoto oblíbeného vína. 

reklama

Suroviny (1 pekáč porce)

Kvásek:

Těsto:

Postup

  1. Smíchejte vlažné mléko s  droždím a medem. Vše dobře promíchejte a nechte 10–15 minut odpočívat, aby se vytvořil kvásek.
  2. Mezitím ve velké misce smíchejte 3 šálky vlažného mléka, rozpuštěné máslo, cukr, med a vejce. Přidejte kvásek, posléze mouku a vše dobře promíchejte. Směs vyjměte z mísy a důkladně zapracujte. Podle potřeby přidejte více mouky, abyste vytvořili těsto (ne příliš lepkavé). Takto připravené těsto nechte v míse přikryté utěrkou kynout asi 1 hodinu. Poté ho vytáhněte, znovu propracujte a opět ponechte odpočinout na další 2 hodiny.  
  3. Těsto následně zpracujte a vyválejte. Rozdělte jej na menší části ve tvaru čtverce tak, abyste z něj vytvořili bochánek ve tvaru obdélníku. Jednoduše postupujte jako v případě klasických českých buchet. Takto připravené bochánky vložte do tukem  vymazaného plechu vedle sebe asi s 5cm odstupem. Nechte odpočívat další hodinu přikryté utěrkou. Posléze potřete rozšlehaným vejcem.
  4. Předehřejte troubu na 180 stupňů a pečte asi 15 minut. 
     

reklama

Související témata: buchty , kynuté těsto , Sladké , Česká kuchyně