zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Celerová polévka s hnědým máslem a řepným chipsem
Autor: Cherries On Top Celerová polévka s hnědým máslem a řepným chipsem

Celerová krémová polévka s hnědým máslem a řepným chipsem

Hodnoceno: 3x
Ještě než úplně hodíte zimu za hlavu a vrhnete se do jarní sezony plné čerstvé zeleniny, určitě zkuste tento nevšední celerový krém! Za hřích stojí i samotné řepné chipsy, které krásně křupou, a můžete si je udělat večer k telce jako takovou zdravou svačinku.
do 1 hodiny
4 porce

Obrovskou výhodou při přípravě chipsů je mandolína, v horším případě se s tím budete muset pohrát super ostrým nožem.

Pokud jste se ještě neseznámili s hnědým máslem neboli brown butter, je na čase. Technika spočívá v kontrolovaném připálení másla, které tak získá silně ořechovo-karamelovou chuť.

A pokud máte víc celeru a času, klidně celer upečte nejdříve v troubě, bude mít pak výraznější chuť a aroma!

reklama

Suroviny (4 porce)

Krém:

Hnědé máslo:

Postup

  1. Celer oloupejte a nakrájejte na kostičky asi o velikosti palce. Cibuli pokrájejte nadrobno, česnek rozplácněte plochou stranou nože. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. V silnostěnném hrnci rozpalte máslo a zpěňte na něm cibuli s česnekem. Přihoďte pokrájený celer a brambory a cca 3 minuty restujte společně s cibulí, aby se z brambor uvolnil škrob. Zalijte vývarem, přihoďte lístky z větvičky tymiánu, osolte a opepřete. Vařte, dokud celer úplně nezměkne – asi půl hodiny.
  2. Mezitím si připravte hnědé máslo a řepné chipsy. Na hnědé máslo v kastrůlku zvolna rozpusťte 100 g másla. Na rozdíl od ghí nebo-li přepuštěného másla bílkovinnou pěnu nesbírejte, ale pěkně ji nechte být. Občas promíchejte a mějte oči na stopkách. V momentě, kdy se začnou vytvářet v másle hnědé tečky a bude vonět po oříšcích, odstavte z plotny.
  3. Na řepné chipsy oloupejte řepu a snažte se u toho co nejméně zašpinit. Troubu předehřejte na 180 °C. Řepu krájejte mandolínou nebo velmi ostrým nožem na tenká kolečka o tloušťce asi 1 mm. Snažte se, aby byla všechna stejná, což je téměř nadlidský úkol, ale jde to. Kolečka vyskládejte na plech s pečicím papírem tak, aby se nedotýkala. Každé kolečko pak potřete mašlovačkou namočenou v olivovém oleji. Pečte cca 15 minut, dokud se nezkroutí a nezkřehnou. Možná budou chtít péct o něco déle, ale dávejte na ně dobrý pozor, snadno se připalují!
  4. Polévku přesuňte do mixéru. Lepší jsou uzavíratelné mixéry než ty tyčové, ale pokud máte jenom tyčák, poslouží. Mixujte na vysokou rychlost, dokud není polévka úplně hladká a netvoří se na ní bublinky. Poté ji můžete ještě přecedit přes jemné síto, ale pokud vám nevadí menší kousíčky, nemusíte. Dochuťte solí a pepřem podle chuti. Podávejte s lžící hnědého másla a s řepnými chipsy navrchu.

Celerová polévka s hnědým máslem a řepným chipsem  Foto: Celerová polévka s hnědým máslem a řepným chipsem, foto: Cherries On Top

cherries on top

Třešinka na dortu...

Bára K. je autorkou relativně mladého blogu CherriesOnTop.blogspot.com. Vášeň pro pečení ji chytla už ve dvanácti letech, kdy se bez bázně vrhla na pečení vánočního cukroví, a o pár let později začala psát svůj první blog.

Nyní se jako osmnáctiletá věnuje pečení na zakázku, fotografování a hudbě, studuje klavír a flétnu na hudebním gymnáziu. Ve volném čase píše recenze jídel z pražských restaurací.

reklama