zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Zapomenuté tradice adventu
Autor: istock.com Zapomenuté tradice adventu

Zapomenuté tradice adventu. Jednu nevědomky dodržujeme dodnes

Čtyři neděle do Vánoc, kuchyně provoněná připravovaným cukrovím, adventní věnec na stole a stromeček venku na balkoně. Je to tady, rok se s rokem sešel a opět si plně užíváme magickou předvánoční atmosféru, kterou však v dnešní době doprovází shon a stres. Advent se v minulosti prožíval v mnohém odlišně. Některé zvyky se již vytratily, i když možná ne tak úplně...
Markéta Princová , 06.12.2021

reklama

Latinské slovo adventus v překladu znamená příchod. Celé čtyři týdny před Štědrým dnem čeká křesťanský svět na příchod Spasitele. Jedná se o čas sváteční, probíhající v duchovním očekávání Vánoc. Vánoční doba pak začíná po západu slunce Štědrého večera.

Proč se nekonaly zábavy?

Dříve se jednalo o čas opravdu posvátný a odpočinkový. Dokonce byly zakázány zábavy, zpěv, tanec a svatby. Lidé tvrdě pracovali od jara do podzimu na polích, sklízeli úrodu a připravovali potraviny na zimu. V zimě pak odpočívali a nabírali sílu na další zemědělskou sezonu. Právě proto, že se jednalo o období klidu po sklizni, se mělo odpočívat a věnovat se domácím pracím. 

Datum první sváteční neděle je pohyblivý. Připadá mezi 27. listopad a 3. prosinec. Vždy musí být poslední adventní neděle před 25. prosincem. Někdy tedy čtvrtá adventní neděle vychází na Štědrý den. 

Zapomenuté symboly adventu

Adventní čas doprovází mnoho zvyků, které se udržují po staletí. Díky nim je předvánoční čas ještě kouzelnější a zábavnější. V každé české rodině bychom našli ozdobený stromeček, voňavé cukroví, adventní svícen a zabalené dárky. Některé tradice a zvyky však postupem času zanikly nebo se dnes dostatečně nepřipomínají.

Zdobení stromečku bylo proti církvi

Stromeček na Štědrý den nesmí chybět. Do 16. století se však zdobení stromečku považovalo za pohanský zvyk, jenž byl pronásledovaný církví. Ve světnici se zavěšoval ke stropu a později dokonce špičkou dolů. Symbolizoval dlouhý, zdravý život. Ke zdobení se používalo malé pečivo, sušené ovoce, ořechy, slaměné ozdoby a stuhy.

Vánočka s mincí

Dříve se pekla stejná vánočka, jakou známe dnes. Ta tehdejší však skrývala malý poklad. Do vánočky se zapékala mince. Nálezci měl peníz přinést zdraví a bohatství po celý příští rok. Popraskaná a nepovedená vánočka pak předpovídala neštěstí.

Mísa s ovocem

Nevědomky dodnes dodržovaný zvyk v mnoha domácnostech má hlubokou duchovní symboliku. Mísa plná ovoce přináší modlitbu za bohatou úrodu v nadcházejícím roce. Někdy se k ovoci přidávalo ovoce sušené a různé ořechy.

Zdroj: cesketradice.cz, cs.wikipedia.org; foto: iStock

reklama

Související témata: advent , adventní čas , staré zvyky tradice , zvyky , Vánoce , Štědrý den , vánočka , ovoce , stromeček , symboly

reklama

Přečtěte si také