3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali

Mají specifickou chuť, vůni a ne každému chutnají. Už jste někdy vyzkoušeli pokrm vylepšený o hoblinky lanýžů? Jde o nevšední houby, které jsou náročné na sběr a nenajdete je všude. A proto jsou mimo jiné také tak drahé!

Specifické místo pro růst

Že je lanýž vzácná a velmi zajímavá houba, to už je asi všem jasné. Má hodně specifickou vůni i chuť, což nemusí každému vyhovovat, ale základem je ochutnat. Věděli jste ale, že lanýže rostou pod zemí a jen ve specifických oblastech s určitýmu druhy stromů? Nejlépe se jim daří u kořenů stromů, jako jsou kaštanovníky, duby, lísky nebo ořechovce pekanové.

Ach ta cena!

Lanýže se řadí mezi velice drahé suroviny, které si nejspíš nepořídíte jen tak k obědu. Bílé lanýže jsou daleko cennější, někdy až několikanásobně. Cenu ale neurčuje pouze druh, ale i velikost samotného kusu. Čím větší, tím samozřejmě dražší.

Psi i bachyně v akci

Jelikož najít poctivý lanýž není zase taková jednoduchá věc, berou se na sběr vycvičení psi nebo dříve více i bachyně, které se mohly pást a zároveň houbu hledat. Na rozdíl od psů jsou ale prasata méně spolehlivá, protože často spořádají všechno, co najdou. Včetně lanýžů. Psi se sice dají dobře vycvičit, aby nic nespořádali, ale bachyně mají výrazně lepší čich. Takže vše má své výhody i nevýhody.

Zdroj: www.manofmany.com; zdroj foto: Unsplash

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty