návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Matcha je zelený zázrak v prášku, který je nabitý antioxidanty!

Matcha
Matcha Autor: Thinkstock
O prospěšných vlastnostech správně připraveného zeleného čaje není pochyb, ale proti účinkům zázračného prášku Matcha je vše ostatní opravdu jen „čajíček“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Matcha je 100% zelený mletý čaj z Japonska, který se řadí mezi tzv. superpotraviny a právem se začíná těšit stále větší přízni nejen mezi lidmi, kteří vyznávají zdravý životní styl. Jasně zelený prášek neobsahuje umělá barviva, přísady ani konzervační látky a vyrábí se ze speciálních lístků zeleného čaje, rostoucího na zastíněných polích.

Matcha , Foto: ThinkstockČtyři týdny před sklizní farmáři úrodu přikryjí tak, aby byla plně chráněna proti slunečním paprskům. Díky tomu v listech dochází k intenzivní produkci chlorofylu a aminokyselin, což výslednému produktu zaručuje jasně zelenou barvu a vyšší obsah živin.

Cesta z pole

Sběr čajových lístků, z nichž se Matcha posléze vyrábí, probíhá výhradně ručně. Jakmile je úroda v továrně, projdou listy horkou párou, která zaručí zachování všech potřebných živin. Následuje vysoušení a pečlivá selekce, během níž odborníci posuzují všechny důležité vlastnosti čaje a dělí ho do několika kategorií. Výsledný produkt tvoří vyvážená kombinace různých odrůd, což zaručuje jeho stálou kvalitu nezávislou na sezoně. Finálním krokem výroby je přeměna vybraných lístků na jemný prášek s velmi intenzivní, bylinnou a mírně sladkou chutí.

Věděli jste, že...

... 1 šálek Matchy obsahuje stejné množství antioxidantů jako 10 šálků běžného zeleného čaje?

Matcha , Foto: Thinkstock

Matcha. Foto: Thinkstock

Sedm důvodů, proč si dopřát Matchu:

1. Matcha obsahuje velké množství antioxidantů, které neutralizují působení volných radikálů.

2. Její pravidelná konzumace reguluje hladinu cholesterolu a zlepšuje krevní oběh.

3. Podle některých vědeckých studií Matcha zrychluje metabolismus tuků. Pijete-li nápoj těsně před sportovním výkonem, můžete zvýšit svou vytrvalost a podpořit spalování kalorií.

4. Díky obsahu chlorofylu se Matcha pyšní detoxikačními účinky.

5. Pravidelné pití nápoje zlepšuje činnost střev a reguluje hladinu krevního cukru.

6. Díky obsahu látky L-theanin má Matcha pozitivní dopad na psychickou výkonnost a stabilitu. Pomáhá odbourávat stres a stísněnost, stimuluje produkci alfa vln a navozuje stav relaxace.

7. Pravidelná konzumace Matchy má pozitivní vliv na paměť a soustředění.

Matcha , Foto: isifa.com

Makronky s práškem Matcha. Foto: isifa.com

Jak na přípravu?

Prášek Matcha nabízí mnoho způsobů přípravy. Můžete ho konzumovat ve formě teplých i studených nápojů, kombinovat ho s vodou, kravským, kokosovým či sójovým mlékem. Vynikající je také jako součást ovocných či zeleninových smoothies. Můžete ho použít i jako přísadu při pečení moučníků, Matcha sušenky nebo makronky překvapí barvou i chutí. Velkým hitem je také Matcha zmrzlina.

Zvolíte-li tradiční formu přípravy, budete potřebovat bambusovou lžičku, menší misku a metličku, případně ruční elektrický mixér. Do misky nasypte 1,5 g prášku Matcha a zalijte zhruba 1,5 dcl vody o teplotě 90 °C. Výslednou směs míchejte tak dlouho, dokud se na hladině nevytvoří pěna.

Matcha , Foto: isifa.com

Příprava Matcha. Foto: isifa.com

Zelená vzpruha

Vyzkoušejte čerstvě připravené smoothie s Matcha čajovým práškem. Dokonalý životabudič :)

INGREDIENCE

• čerstvá šťáva ze 4 pomerančů

• 1 banán

• 1 hrst jahod

• 2 hrsti čerstvých špenátových listů

• 1,5 g prášku Matcha

POSTUP PŘÍPRAVY

Pomeranče omyjte, rozkrojte a odšťavněte. Čerstvě připravenou šťávu přelijte do mixéru. Přisypte do ní hrst omytých a pokrájených jahod, oloupaný, na kolečka nasekaný banán a předepsané množství prášku Matcha. Mixujte, dokud není směs dokonale hladká. Ihned konzumujte.

Více se dočtete na: www.matchasource.com; www.matchatea.cz

 Autor: Eva Karlasová

Související témata: antioxidant , zelený čaj , zdravá výživa , matcha čaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama