zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Trendy v cukrařině
Autor: iStock Trendy v cukrařině

Trendy v cukrařině: efektní zrcadlové zdobení, okázalé pusinky i nápadité minidezerty

Každá sezona přináší nové trendy, a nejinak je tomu i v případě pečení sladkých dobrot. Jestliže chcete držet krok a vyrazit návštěvě dech unikátním pohoštěním, vsaďte na některou z následujících novinek.
klaram , 21.03.2018

reklama

Zrcadlová poleva, zdobení ze sněhových pusinek či neobvyklé tvary, každá z těchto variací dokáže vykouzlit nevšední zážitek na oslavě nebo třeba jen u odpolední kávy. Navíc nejnovější techniky a postupy, které dříve zvládali jen profesionálové, dnes můžete díky správným pomocníkům ze Světa cukrářů vyzkoušet bez problémů i sami ve vaší kuchyni.

Trendy v cukrařině  Foto:

Lesknoucí se zdobení, které uchvátí

Spíše jako umělecké dílo než jídlo působí dezerty ozdobené zrcadlovou polevou. Tak jak už napovídá název této techniky, poleva na výsledném dezertu působí jako zrcadlo, odráží tedy světlo a leskne se, což působí velice efektně. Zdobení navíc nemusí být pouze jednobarevné, ale díky jednoduchému triku může být ještě více originální. „Trend zrcadlové polevy vynikne ještě víc, pokud zdobení vytvoříte z více barev – připravenou směs můžete obarvit potravinářskými gelovými barvami. Jednotlivé odstíny se do sebe budou navzájem krásně vpíjet a vytvoří lesknoucí mramorový efekt, který se řadí mezi top trendy,“ popisuje techniku Michal Kubíček, majitel cukrářského portálu Svět cukrářů.

Pokud si však na přípravu polevy sami netroufáte, můžete si usnadnit práci a využít již předpřipravenou směs, kterou pouze zahřejete ve vodní lázni na určenou teplotu.

Zrcadlová poleva je velmi efektní a velmi krásná... Foto: Zrcadlová poleva je velmi efektní a velmi krásná... Foto: 123rf.com

Trendy v cukrařině  Foto:

Neodolatelné pusinky a moderní zdobení

Kdo by neznal sněhové pusinky? Ideální dezert, když vám zbydou bílky. Na jejich přípravu existuje nespočet variací, ovšem nyní se jejich využití posouvá o level výše. Lze s nimi ozdobit jakýkoliv oblíbený dort, taková dekorace je velice efektní a přitom na přípravu jednoduchá. „Na sněhové pusinky si připravíme vaječné bílky, které vyšleháme s cukrem do tuha. Sněhem pak naplníme trezírovací sáček opatřený řezanou zdobicí cukrářskou špičkou. Pusinky vytvarujeme na plech a sušíme je v předehřáté troubě na 120 °C asi 45 minut,“ radí Michal Kubíček a doplňuje ještě tip navíc. „Pokud chcete dosáhnout zajímavého efektu, vezměte si gelovou potravinářskou barvu a štěteček. Pak na vnitřní stranu sáčku před tím, než ho naplníte hmotou, namalujte čáry, barva se vám přenese do hmoty a výsledný vzhled bude skvělý.“ Jestli si můžete dovolit být při závěrečné úpravě dortu ještě více odvážní a máte rádi nápadité zdobení, sněhové pusinky lze na vrcholu dortu dále doplnit makronkami, čokoládovými dekoracemi či sezonním ovocem a jedlými květy.

Trendy v cukrařině  Foto:

V kurzu jsou rozmanité tvary i miniatury

Zmenšování dezertů je v dnešní době velkým trendem, a to nejen kvůli šetření kalorií. Díky miniaturizaci každé sladké menu získává větší rozmanitost, lze kombinovat různé styly a člověk si tak může dopřát i více chutí.

„Mezi oblíbené minidortíčky se rozhodně řadí takzvané Cake Pops, což jsou v podstatě malé dezerty na špejli. Ty lze vytvořit z jakéhokoli oblíbeného těsta a do požadovaného tvaru vytvarovat pomocí speciálních kleští nebo pomocí lžíce. Populárními dezerty jsou také donuty, u kterých si můžeme bohatě vyhrát se zdobením, ale také muffiny nebo cupcakes, které ještě více vyniknou v originálních papírových košíčcích,“ říká Michal Kubíček. Zmenšeniny klasických dortů lze udělat také do skleniček, kde je krásně vidět vrstvení jednotlivých ingrediencí. Tento typ sladkostí se vyjímá hlavně v takzvaných sweet barech, které jsou dnes oblíbené především na svatbách či různých oslavách.

Malé dortíky na špejli - tzv. cake pops jsou ideální na dětské oslavy Foto: Malé dortíky na špejli, tzv. cake pops, jsou ideální na dětské oslavy. Foto: archiv Svět cukrářů

V dnešní době lze péct také dorty a dezerty ve tvaru čísel či jmen, pořídit je možné formy přímo v daném tvaru nebo univerzální formu s vymezovacími kusy, díky které lze vytvořit nespočet jmen i letopočtů. Moderní verzí číslicových dortů jsou takzvané nahé dorty, bez zbytečných šlehačkových ozdob nebo potahovacích hmot. Ozdobou zde bývá nejčastěji čerstvé sezonní ovoce.

Dorty ve tvaru číslic nebo písmen jsou velký hit! Foto: Dorty ve tvaru číslic nebo písmen jsou velký hit! Foto: archiv Svět cukrářů

Více informací i další inspiraci najdete na www.SvetCukraru.cz

TZ, (klam)

reklama

Související témata: cukrárna , dorty , cukrář , trendy v cukrařině , výroba dortů , zrcadlová poleva , zdobení dortů , cake pops

reklama

Přečtěte si také