zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Slavný salát Caesar
Autor: Kuchařka pro mého muže Slavný salát Caesar

Salát Caesar

Hodnoceno: 0x
Slavný salát Caesar se nejčastěji schovává pod grilovaná kuřecí prsíčka, ale i pod grilovaného lososa či krevety, jindy ho maskují plátky restované slaniny, vejce, kapary nebo dokonce rajčata. Jen málokdo ho umí přijmout takový, jaký ve skutečnosti je – nekomplikovaný a téměř geniálně jednoduchý.
do 30 minut
4 porce

reklama

Postup

  1. Ze všeho nejdříve si nachystejte vejce. Přestože ho čeká velmi krátká úprava, bude podstatnou složkou  zálivky. Vezměte si tedy k ruce nevelký rendlík, naplňte ho ze tří čtvrtin vodou, postavte na silný plamen, přiklopte padnoucí pokličkou a počkejte, až se voda roztančí varem. Poté sejměte pokličku a vejce (nerozklepnuté) ponořte do vroucí vody, kde ho nechte klokotat rovných 45 vteřin. Následně sundejte rendlík z ohně, vejce z vody vylovte a při pokojové teplotě nechte vychladnout.
  2. Zatímco vejce chladne, připravte si římský salát – rozeberte ho na jednotlivé listy, opláchněte je pod studenou vodou a pak z nich tu vodu zase vytřepejtee. Větší listy roztrhejte na dva nebo čtyři kusy, ty menší nechte tak, jak jsou. Pak si vezměte k ruce salátovou mísu, v níž se chystáte salát podávat, a listy do ní naházejte.
  3. Nyní nastává ta správná chvíle k přípravě krutonů, jak se v kuchařské hantýrce říká osmahlým chlebovým kostičkám. Francouzskou bagetu tedy nejprve nakrájejte na přibližně centimetrové kostičky. Poté si vezměte k ruce pánev, nalijte do ní 2 lžíce olivového oleje a postavte na střední plamen. Jakmile se olej rozehřeje, nasypte k němu bagetové kostičky a za neúnavného potřásání pánví je nechte dozlatova osmahnout ze všech stran. Hotové krutony nechte prozatím někde stranou.
  4. V této chvíli už můžete přistoupit k přípravě samotné zálivky. Oba stroužky česneku svlékněte ze slupek, prožeňte je lisem na česnek a vhoďte do středně velké misky. Poté k nim přidejte citronovou šťávu, sardelovou pastu a worcesterskou omáčku, dále lžíci vinného octa a také přiměřeně soli a pepře. Nakonec k celé sešlosti rozklepněte krátce vařené, nyní již vychladlé vejce.
  5. Nyní se postavte k míse čelem, do jedné ruky vezměte kovovou metlu a do té druhé extra panenský olivový olej. Zatímco jedna ruka svižně míchá zálivku metlou, druhá paže se věnuje pozvolnému přilévání olivového oleje (v celkovém množství šesti lžic) do rodící se zálivky. Zálivku prohánějte metlou tak dlouho, dokud nebude hladká, voňavá a celistvá (nebude to trvat dlouho, maximálně 5 minut).
  6. V této chvíli je salát prakticky hotov. Zálivku přidejte k římskému salátu vyčkávajícímu v míse a důkladně je spolu promíchejte tak, aby zálivka přilnula ke každému z listů. Přihoďte osmahlé krutony, hojně posypte strouhaným parmezánem a bez váhání servírujte.

Slavný salát Caesar  Foto: Kuchařka pro mého muže

Slavný salát Caesar. Foto: Kuchařka pro mého muže

Kuchařka pro mého mužePořádná kuchařka pro pořádnýho chlapa!

Kuchařka pro mého muže

Veronika Zemanová

Kuchařka pro mého muže Veroniky Zemanové obsahuje skvělé recepty na polévky, hlavní chody i sladká jídla a velmi podrobné pracovní postupy, včetně postupových fotografií a obrázků výsledných pokrmů. Muž neuvyklý vaření zde najde také užitečné rady a tipy. Veronika s láskou, bez jakéhokoliv poučování a peskování poradí, co uvařit, když zůstane chlap sám doma, když chce uvařit pro ženu, pro partu kamarádů nebo bandu dětí, i když se rozhodne něco málo shodit. Ženy do ní můžou vepsat věnování, do každého receptu pak oslovení!

Vydává nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz; začátek června 2014

reklama