zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Malinový trifle
Malinový trifle

Malinový trifle

Hodnoceno: 1x
Když jsem byla malá, ujížděli jsme na svačině obnášející dětské piškoty, sladkou zakysanou smetanu a ovoce. Piškoty po chvilce odpočinku změkly a výsledná kombinace dokázala nabídnout víc než všechny její složky zvlášť.
do 30 minut
16 porcí

Podobné je to s proslulým anglickým dezertem, servírovaným v jedné velké impozantní míse, který se jmenuje prostě trifle.

Při každé jiné příležitosti bych vás přesvědčovala, abyste základní piškotovou vrstvu upekli sami – ne však v této pečením překypující době. O to snadnější je celá příprava. Hotový dezert pak nejenom ohromí vaše hosty, ale ještě k tomu vydá za velmi zdařilou dekoraci svátečního stolu. Ovocné vrstvy kontrastují se světlým krémem a dokážou přitahovat zraky stolovníků – pozor tedy, aby váš vlastní výtvor nevyvolal zbytečnou žárlivost. Vy přece můžete být, na rozdíl od dezertu, hvězdou své kuchyně i každý následující den.

reklama

Postup

  1. Jeden kelímek šlehačky přiveďte v malém kastrůlku k varu a odstavte. Přidejte čokoládu nalámanou na kousky a rozmíchejte na hladký krém. Ten nechte asi 10 minut zchladnout, aby byl pouze vlažný. Zbytek šlehačky s polovinou mandlové příchutě vyšlehejte téměř dotuha. Opatrně a po částech zašlehejte čokoládový krém.
  2. Cukr, vodu a zbytek extraktu zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Odstavte z plotýnky. V tomto sirupu pak namáčejte piškoty a vyložte jimi dno velké skleněné mísy (s průměrem asi 30 cm). Džem také zahřejte, aby trochu povolil, a třetinu ho rozetřete na piškoty.
  3. Z částečně rozmražených malin vyberte několik, které jsou zachovalé, takže je budete moci použít na závěr na ozdobení. Z ostatních malin oddělte třetinu včetně šťávy, kterou pustily, a rozložte je na piškoty. Na maliny rozetřete třetinu čokoládové šlehačky a všechny vrstvy (piškoty, džem, maliny a šlehačku) ještě dvakrát zopakujte. Doprostřed hotového díla naaranžujte oddělené maliny a okraje posypte mandlovými lupínky.
  4. Celý dezert nechte aspoň 5 hodin ztuhnout v lednici, nanejvýš však do druhého dne.

Vánoční kuchařka pro dceruVánoční kuchařka pro dceru

Jana Florentýna Zatloukalová

Návod na přežití prvních samostatných Vánoc a zdokonalení všech dalších

První Vánoce ve vlastní kuchyni? Není proč se děsit, s touhle kuchařkou zvládnete advent, vánoční přípravy i svátky, cukroví i slavnostní večeře. Jde to, jen je potřeba znát zkratky, které mají úspěšné kuchařky dávno prochozené. Autorka rozhodila sítě a ty nejlepší zlepšováky, které z nich vylovila, nyní servíruje – opět v balení pro začátečníky. Tedy jasně, srozumitelně – a s láskou!

Kromě české vánoční klasiky tu najdete i recepty, které provázejí vánoční svátky ve světě. Tuto etudu berte jako odbočku od pravidelného shonu, nechte se jen unést jejími řádky, a teprve když budete mít opravdu pořádnou chuť zkusit něco nového, co opěvuje jiná část zeměkoule než ta naše česká, směle do toho.

Vydalo nakladatelství Smart Press.

reklama