zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Gemista! Plněná rajčata a papriky
Gemista! Plněná rajčata a papriky

GEMISTA! Plněná rajčata a papriky

Hodnoceno: 0x
„Gemista“ znamená v řečtině „plněná“ a je to jedno z nejoblíbenějších řeckých jídel. Pokud si chcete přivolat prázdninovou pohodu a dobře se u toho najíst – vyzkoušejte náš recept.
do 1 hodiny
4–6 porce

reklama

Postup

 1. Rajčata a papriky omyjte a odkrojte jim vršky jako víčka, které si schovejte na později. Z paprik odstraňte lžící semínka a z rajčat opatrně vydlabejte dužinu. Snažte se je nepoškodit, nechcete aby vám nějakou dírou vytekla všechna šťáva.
 2. Připravenou zeleninu dejte na pekáč a zevnitř jí osolte a opepřete. Na pekáček mezi zeleninu rozprostřete připravené brambory a rozsypte zbylou rýži.
 3. Dužinu z rajčat dejte do mixéru, přidejte cibuli, česnek a lehce promixujte, aby ve směsi zůstaly kousky. Směs dejte na pánev, přidejte sůl, pepř, bylinky, passatu a rýži. Zalijte polovinou olivového oleje a nechte osmahnout.
 4. Směs naplňte lžící do připravených rajčat a paprik asi do dvou třetin. Přiklopte uschovanými „víčky“ (pokud je potřeba, upevněte je párátky). Zeleninu zakapejte olivovým olejem, přidejte ještě trochu soli a čerstvě mletého pepře. Podlijte vodou a pečte v troubě dokud rýže a brambory nezměknou a zelenina nebude pěkně opečená. Během pečení můžete podlévat vodou podle potřeby. Pokud by se zelnina pekla příliš rychle, můžete jí zeshora přikrýt alobalem. 
 5. Prima tipy:
  Do rýžové směsi můžete přidat piniové říšky nebo rozinky.
  V rýžové směsi můžete podusit i trochu mletého masa.
  Podobně lze upravit i jiné druhy zeleniny, třeba lilek nebo cuketu.
  Jako správní Řekové servírujte toto jídlo se sýrem Feta.

GEMISTA! Plněná rajčata a papriky Foto:

GEMISTA! Plněná rajčata a papriky, foto: Donkey and the carrot

reklama