zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Domácí medovník
Autor: Cat & Cook Domácí medovník

Domácí medovník

Hodnoceno: 40x
V cukrárně po něm často pokukujete a i teď se vám sbíhají sliny? Domácí medovník podle tohoto receptu je neodolatelný, tak neváhejte dlouho a pusťte se do pečení.
nad 2 hodiny

reklama

Postup

 1. Než začnete: Zakysaná smetana bude hodně tekutá – vůbec se toho nebojte, právě díky tomu bude medovník krásně vláčný a placky změknou. V tradičním receptu se opravdu používá klasické Salko, nikoliv to karamelizované, věřte mi, je to tak lepší. 
 2. Máslo i Salko na krém vyndejte z lednice 2 hodiny před šleháním.
 3. Mouku prosejte do velké mísy. Cukr, vejce, máslo, med, mléko a jedlou sodu vložte do hrnce a na vyšším plamenu zahřívejte.
 4. Směs přitom šlehejte metličkou nebo ručním mixérem. Nechte ji zkaramelizovat do světle hněda a přelijte přes mouku.
 5. Promíchejte nejdříve vařečkou a poté použijte ruce. Zpracujte pevné, jen lehce lepivé těsto. S těstem by se mělo pracovat co nejrychleji, po vychladnutí je celkem tuhé a už to jde hůř.
 6. Troubu zapněte na 180 °C. Plech vyložte pečicím papírem. Těsto zvažte a rozdělte ho na 5 stejných dílů.
 7. Jeden díl si připravte na vál a zbytek kousků zakryjte potravinovou fólií, aby neokoraly. Nyní vyválejte tak hubenou placku, jak jen dokážete.  Samozřejmě nemusí být průhledná, ale je dobré, aby měla tak 2 – 3 mm, protože v troubě zdvojnásobí svůj objem.
 8. Snažte se, aby placka byla co nejpravidelnější a vy tak dokázali vykrojit kolečko o průměru cca 20 – 22 cm. Můžete použít talíř, formu na dort nebo mísu.
 9. Placku položte na plech, pomocí mašlovačky pomažte medem a kolem ní rozprostřete odřezky. Vložte péct do trouby a pečte, dokud placka nebude krásně hnědá (představte si přitom jakou barvu by měl medovník mít a do takové placky pečte).
 10. Stejně pokračujte i s ostatními díly. Placky nechte vystydnou na mřížce a mezitím si připravte krémy.
 11. Změklé máslo šlehejte asi 20 minut (balónovou metlou ve stolním mixéru nebo ručním šlehačem) dokud máslo nezesvětlá a nenabyde na objemu.
 12. Poté po částech přilévejte kondenzované mléko a zašlehejte dohladka. Zakysanou smetanu smíchejte s cukrem podle chuti.
 13. Odkrojky vložte do food procesoru / sekáčku a rozmixujte na co nejjemnější moučku. Ořechy nasekejte nahrubo a nechte asi 6 kousků vcelku na ozdobu.
 14. Začněte tak, že položíte první placku na podnos, mezi který máznete trochu krému, aby dort držel na jednom místě. První placku pomažte krémem č. 1 (ten s kondenzovaným mlékem), přikryjte druhou plackou, pomažte krémem č. 2 a takto pokračujte až nakonec, kdy pátou placku pomažete krémem č. 1.
 15. Na potření kolem dokola použijte krém č. 1 a celý dort zahlaďte pomocí špachtle. Nyní na okraje opatrně „namáčkněte“ medovou moučku, ale netlačte, spíš ty kraje jen tak opatrně poprašte. Krém by neměl prosvítat.
 16. Vršek dortu hojně zasypte ořechy, a nakonec i moučkou, aby také nikde neprosvítal krém.
 17. Ozdobte celými ořechy a vložte do lednice minimálně na 24 hodin odležet. Placky krásně změknou a chutě se spojí, že už nikdy nebudete chtít jiný.

reklama

Cat & Cook kuchařka
Ivana Jindřichová

70 receptů, kterých se už nikdy nebudete bát!

Do své první kuchařky jsem chtěla zaznamenat především jídla, která miluji. Vybrala jsem pro vás převážně tradiční recepty z celého světa, kterých se lidé často bojí. Odrazovat můžou například hůře dostupné, či neznámé suroviny nebo dlouhý postup. Tomu jsem v kuchařce jednoduše předešla tím, že jsem všechny netradiční suroviny popsala, poradila vám, kde je sehnat, a ty nejsložitější postupy jsem nafotila krok za krokem.

Kuchařka Cat&Cook by vás v neposlední řadě měla naučit základním návykům v kuchyni, jako je například používání vývaru na vaření krémových polévek a omáček nebo využití digitálního teploměru při přípravě mas a různých dezertů. Dále vám ve své knize vysvětluji různé kuchařské názvy a poukazuji na kuchařské náčiní, které by se vám mohlo hodit.

Více info o knize, eshop a spoustu dalších receptů najdete na www.catandcook.cz.

Související témata: medovník , dort , sladké , recepty na sladké , Sladké