zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Čokoládová babka
Autor: Cat & Cook Čokoládová babka

Čokoládová babka

Hodnoceno: 12x
Babka. Tradiční židovské pečivo, které si nyní můžete dopřát doma i vy! Je plné čokolády, voňavé vanilky a krásně nakynuté. Ke kávě ideální, ale zaručujeme vám, že si na něm smlsnete vlastně kdykoliv.
nad 2 hodiny
TIP: Máslo na těsto vyndejte z lednice 3 hodiny před zaděláváním těsta.

reklama

Postup

 1. Náplň: Připravte si vodní lázeň. Do kastrůlku, na který vám pevně pasuje ohnivzdorná miska, nalijte asi 1,5–2 cm vody.
 2. Čokoládu nalámejte na co nejmenší kousky a společně s máslem vložte do mísy umístěné na hrnci. Opravdu by nikde neměla být ani mezírka, protože pára, která se začne tvořit, by se srazila v čokoládě a ta by ztratila svou sametovou hebkost.
 3. Při střední teplotě vodu ohřívejte a stěrkou přitom míchejte rozpouštějící se čokoládu s máslem. Až bude směs rozpuštěná, svižně mísu přendejte na utěrku a otřete všechnu vodu naspodu misky.
 4. Přidejte kakao, cukr, vanilku, skořici a sůl a vymíchejte dohladka. Nechte stranou zchladnout do pokojové teploty.
 5. Těsto: Mléko ohřejte v rendlíku tak, aby bylo vlahé. Pozor, nesmí být horké, jinak by zabilo kvasinky v droždí. Mělo by mít mezi 30–40 °C.
 6. Do většího hrnku rozdrobte droždí, přidejte lžičku mouky, lžičku cukru, promíchejte a zalijte asi 60 ml vlahého mléka.
 7. Rozkvedlejte dohladka a nechte na teplém místě (třeba u topení) vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 minut.
 8. Mezitím v míse robota / ve velké míse smíchejte prosátou mouku, cukr, sůl a řádně promíchejte. Uprostřed vytvořte důlek a do něj vložte vejce.
 9. Přidejte vanilku, hotový kvásek a polovinu mléka. Při ručním zpracování začněte vařečkou zadělávat těsto od středu. Při zpracování robotem použijte nástavec hák a zapněte ho na 3. rychlostní stupeň.
 10. Podle potřeby přilévejte mléko, ale pamatujte, že těsto by mělo být spíš tužší. Až bude těsto homogenní, po lžících přidávejte máslo a zadělávejte ho do těsta.
 11. Po zapracování másla těsto zadělávejte alespoň dalších 10–15 minut. Zda je těsto správně zadělané, poznáte podle jeho hladkého a elastického vzhledu.
 12. V robotu to bude trvat 5–7 minut. Hladké těsto v míse přikryjte čistou utěrkou. Nechte ho kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Nečekejte zbytečně dlouho, aby těsto nepřekynulo. Plyny, které se tvoří při kynutí, totiž v určité chvíli začnou zabíjet kvasinky a těsto se pak srazí. Většinou to trvá tak 45–60 minut v závislosti na teplotě v místnosti.
 13. Po této době do jeho středu strčte pěst, aby vyprchaly přebytečné plyny, a vyklopte ho na vál. Těsto ručně prohněťte a vyválejte na obdélník o rozměrech cca 45 x 25 cm. Nezapomeňte těsto občas podsypat hladkou moukou.
 14. Nyní těsto pomažte připravenou náplní, okraje ponechte volné a mašlovačkou je potřete vodou. Od širší strany začněte opatrně rolovat.
 15. Vzniklou roládu vložte do mrazáku na 5–10 minut, bude se tak lépe krájet. Pokud jste si jistí v kramflecích, nemusíte to dělat. Roládu nyní podélně rozřízněte, pouze zanechte jeden okraj nedoříznutý.
 16. Nyní opatrně překládejte „cancoury“ přes sebe do copánku a na konci ho spojte. Snažte se, aby řezná strana byla stále vidět a koukala směrem nahoru.
 17. Formu na chlebíček vymažte máslem a vyložte pečicím papírem (po kratších stranách dávat papír nemusíte).
 18. Vzniklý copánek opatrně položte do formy (tak, aby řezné strany plné čokoládové náplně koukaly nahoru), přikryjte utěrkou a nechte pomalu kynout asi 45–60 minut nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 19. Troubu předehřejte na 170 °C horký vzduch (pokud nemáte horkovzduch, zapněte ji na horní a spodní pečení 180 °C).
 20. Vykynutou babku potřete vejcem rozkvedlaným s mlékem pomocí mašlovačky a vložte péct do středu trouby.
 21. Pečte asi 60 minut ve střední části trouby, dokud nebude povrch krásně zlatohnědý. Vnitřní teplota babky by měla mít kolem 90 °C, tak jestli máte teploměr, určitě ho použijte, ať babku zbytečně nevysušujete. Pokud by se stalo, že babka bude nahoře hodně zlatá, a ještě nebude pečená, přikryjte ji alobalem – stává se to právě u programu horní a spodní pečení, proto je lepší horký vzduch, který teplo rozprostře po celé troubě.
 22. Zároveň se ale nebojte babku upéct do zlatohněda, jako vidíte na fotkách, bude krásně křupavá na povrchu a vláčná uvnitř.
 23. Mezitím si připravte sirup na potření. Tradiční je cukrový sirup, který můžete obohatit o pár kapek vanilkového aroma, nebo můžete použít domácí vanilkový cukr.
 24. V rendlíku smíchejte vodu s cukrem a přiveďte na vyšším plameni k varu. Vařte 3 minuty a stáhněte z ohně.
 25. Nechte zchladnout. Pokud máte doma javorový sirup, můžete použít ten, je to super obměna! 
 26. Až vytáhnete babku, okamžitě ji dokola potírejte sirupem. Počkejte 5–10 minut a přendejte babku na mřížku. Nechte ji vychladnout a podávejte pokrájenou na plátky. 

reklama

Cat & Cook 2
Ivana Jindřichová

Druhá kuchařka známé blogerky Cat & Cook volně navazuje na první díl a představuje nové recepty i novou kočku – Miňonku, která v kuchyni Ivany Jindřichové zaujala místo po nemocné Mindě. Barevné fotky s čtyřnohou fešandou, záplava květin a lahodná jídla, které zvládnete podle podrobného popisu uvařit hned napoprvé, zůstávají jako poznávací znamení. Ivana se opět vydala i do světa a kromě oblíbených českých pokrmů si můžete uvařit i klasické recepty mezinárodní kuchyně. Stěžejní linku tvoří roadtrip po Itálii, ale nakouknete i na další kontinenty. 
Kuchařku koupíte pouze přes eshop https://shop.catandcook.cz/