zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Citronový chléb
Autor: kuchařka Chléb Citronový chléb

Citronový chléb

Hodnoceno: 2x
Na tomto ovocném chlebu si skvěle pochutnáte s tvarohem a čerstvým ovocem. Je ideální i jako dárek, když jdete na návštěvu k přátelům – určitě přijde vhod!
do 2 hodin
1 bochník porce

reklama

Postup

  1. Citrony omyjte horkou vodou a osušte. Nastrouhejte kůru a vymačkejte šťávu z 1 citronu. Počkejte, než mléko získá pokojovou teplotu.
  2. Mouku nasypte do mísy a uprostřed udělejte důlek. Do něj nadrobte droždí a smíchejte je s mlékem, špetkou cukru a trochou mouky z okraje důlku. Kvásek přikryjte a nechte při pokojové teplotě kynout asi 20 minut.
  3. Pak přidejte zbylý cukr, vejce, máslo, sůl, citronovou šťávu a kůru a vše propracujte. Těsto hněťte 7 minut v robotu (3 minuty na pomalý, 4 minuty na rychlý stupeň) nebo ručně. V poslední minutě opatrně zapracujte rozinky.
  4. Hotové těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu, přikryjte a nechte při pokojové teplotě kynout 20 minut. Mezitím je dvakrát až třikrát stáčejte.
  5. Vymastěte formu, vložte do ní těsto a nechte ho přikryté 30 minut kynout.
  6. Mezitím rozehřejte troubu s plechem pokropeným vodou na 200 °C (horkovzdušné pečení se nedoporučuje). Po dosažení potřebné teploty plech vyjměte, do horké trouby (doprostřed) vložte chléb a teplotu snižte na 180 °C. Chléb pečte asi 45 minut.
  7. Varianta: Zvlášť jemný a s ovocnou příchutí chléb bude, když jej naleštíme pomerančovou nebo citronovou marmeládou. Stačí v malém hrnci smíchat 100 g marmelády se 100 ml vody a přivést k varu. Mašlovačkou glazuru naneseme na ještě horký chléb a podle chuti jej ozdobíme tenounkými plátky citronu nebo bobulemi červeného rybízu.

Citronový chléb Foto: kuchařka Chléb

Citronový chléb. Foto: kuchařka Chléb

 

 
 
Chléb - kuchařkaChléb v hlavní roli

Bernd Armbrust

Pusťte se do pečení! V nové kuchařce Chléb najdete 70 receptů od mistra pekaře, jež potěší tělo i duši každého, kdo miluje čerstvý křupavý chléb.

Můžete si připravit klasické bochníky z různých koutů světa, sladké snídaňové chleby a rafinovaně plněné speciality. Mistr nabízí základní recepty na hranatý bílý chléb, rychlý žitný chléb a na přípravu vlastního kvásku, spoustu vědomostí a informací souvisejících s pečením chleba a podrobná vyobrazení postupů krok za krokem.

Vydalo nakladatelství IKAR, 2014

reklama