zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Skotské vejce
Autor: KitchenStory.cz Skotské vejce

Skotské vejce

Hodnoceno: 4x
Skotská vejce jsou tradičním skotským pokrmem, který je ale oblíbený na všech britských ostrovech. U nás je někdy na jídelním lístku najdete pod názvem pštrosí vejce. Je to ideální jídlo třeba na pikniky nebo na cesty, dobře se převáží a je to jednoduše dobrota.
do 1 hodiny
4 porce

Tradičně se do kořeněného mletého masa balí natvrdo uvařené vejce, poté se vše obalí ve strouhance a smaží ve vyšší vrstvě oleje. Je to ale velmi tučné, takže můžete vyzkoušet i variantu pečení v troubě. Je to pořád lahůdka a navíc o něco zdravější. My jsme tentokrát vyzkoušeli zabalit do masa vejce uvařené naměkko a i když je to trochu piplačka, výsledek nás přesvědčil, že to stálo za tu práci :)

reklama

Postup

  1. Dejte si vařit vodu s trochou soli, to proto, aby se vajíčko hned zatáhlo, kdyby náhodou prasklo. Jakmile se začne voda vařit, vložte do něj vajíčka o pokojové teplotě. Normálně se vejce naměkko dělá cca 6,5 minuty, ale protože skotská vejce pak ještě dopečete v troubě, vařte je pouze 4,5 minuty.
  2. Kvalitní mleté maso stačí dochutit solí a pepřem. Vytvořte si 4 kuličky na 4 porce a roztáhněte potravinářskou fólii, se kterou bude mnohem jednodušší vejce zabalit.
  3. Protože jsou vajíčka opravdu hodně naměkko, budou se trošku hůře loupat. Mleté maso rozprostřete na potravinářskou fólii, doprostřed dejte vejce a pomocí fólie se pokuste vajíčko zabalit. Musíte opravdu jemně, protože jinak by vám vajíčko mohlo prasknout.
  4. Ze staršího toustového chleba si udějte domácí strouhanku. Lehce ho rozdrobte, osolte, opepřete a pokud budete chtít, můžete přidat i nějakou tu bylinku, to určitě není na škodu. Skvěle se k tomu hodí tymián. Pokud bude pečivo čerstvé, dejte ho na pár minut vysušit do rozehřáté trouby. Masové koule si ve strouhance obalte a můžete se vrhnout na pečení! Vytvořené koule položte na pečící papír, jemně zakápněte olivovým olejem a dejte do trouby na 180 °C upéct dozlatova. Popř. je můžete usmažit na pánvi v oleji.
  5. Samozřejmě, pokud máte rádi vajíčko více uvařené, nechte ho vařit o něco déle. Na talíř nachystejte nějaký ten salátek, aby bylo čím to zajíst, a můžete skotské vejce rozkrojit a podávat.

Skotské vejce Foto:

Skotské vejce Foto:

Skotské vejce Foto:

Skotské vejce                                                                                       Foto: KitchenStory.cz

KITCHEN STORY

Kitchen Story Foto:

… aneb manželé v kuchyni!

Ze začátku to bylo vaření pro pár přátel a rodinu, ale pak se z toho stalo něco víc. Jirka a Marika se rozhodli, že se se svými každodenními zážitky, zkušenostmi a postřehy z kuchyně chtějí podělit a tak vznikl food blog KITCHEN STORY, kterému věnují každičkou volnou chvilku. Jejich obrovská výhoda je v tom, že jsou na to dva.  

Marika má ráda jednoduchou kuchyni o pár ingrediencích, která nezabere moc času, a také zastává úlohu fotografky a stylistky. Jirka má radši větší výzvy, a proto se často pouští do složitějších receptů, navštěvuje kurzy vaření a různé kulinářské soutěže. Skloubením svých vlastností dokážou blogu propůjčit daleko rozmanitější pohled na život v kuchyni i mimo něj.

reklama