reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Zázrak přírody jménem klíček
Autor: Shutterstock Zázrak přírody jménem klíček

Zázrak přírody jménem klíček

Příznivé účinky čerstvých klíčků jsou známé již od dob staré Číny a Egypta. Ukrývají v sobě vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů i proteinů.
tereza_pankova , Vydáno: 25.02.2016

reklama

I dnes máme možnost bez zbytečně zdlouhavých procesů klíčení jednoduše sáhnout po již vypěstovaných salátových klíčcích nejlépe v biokvalitě a vychutnat si jejich neuvěřitelnou šťavnatost a čerstvost. Bez nich si po prvním ochutnání svůj jídelníček už jednoduše nebudete vůbec umět představit.

Salátové klíčky zabezpečují příjem velkého množství čisté energie. Samotné semínko totiž obsahuje dostatek sil, aby bylo schopné samo ze sebe, jen za pomoci příznivých vlivů prostředí, vyplodit novou rostlinku. Klíčením se maximalizuje využitelnost minerálů a stopových prvků rostliny. Vytvářejí se tak enzymy, které jsou důležité pro stavbu a správné fungování lidského organismu.

Naberte energii z klíčků

Čerstvé salátové klíčky obsahují velmi málo kalorií, jsou zdrojem antioxidantů, proteinů a minerálů. Jsou bohaté na vápník, železo, draslík, selen, zinek a mnoho dalších prvků a vitamínů tolik důležitých pro náš organismus. Dovedete si tak představit, jakou výživovou bombu představuje salát připravený z jedné hrstky salátových klíčků?

Zázrak přírody jménem klíček 2 Foto:

Po dlouhých zimních měsících nám v těle chybí hodně látek, které díky této vitamínové bombě můžeme lehce dostat zpět do těla a připravit se nejen skvěle na léto do plavek, ale získat tak spoustu hodnotné energie, kterou jsme za poslední měsíce bez slunce a čerstvých potravin ztratili. Salátové klíčky navíc dodávají zelený chlorofyl, který je velmi ceněný pro své detoxikační účinky.

Mikrosalátky z čerstvých klíčků pro mámu, tátu a celou rodinu

Navzdory všem těmto nesporným výhodám salátové klíčky stále ještě nepatří mezi běžné položky českého nákupního košíku. Z našich jídelníčků se vytrácí pestrost a čerstvost, kterou mikrosalátky z bioklíčků v naší stravě ideálně doplňují. Není tedy divu, že statistiky měřící obezitu naší společnosti jsou velmi nepříznivé. 17 procent dospělé populace České republiky trpí obezitou a téměř 35 procent má nadváhu. A přitom stačí přidat ke svým oblíbeným chutím tento zázrak přírody, který podle výzkumů obsahuje 20krát více vitamínů než běžná zelenina.

Salátové klíčky nejsou vůbec náročné na přípravu. Můžeme je použít samostatně na salát nebo jen tak na chleba s lučinou. Z vyklíčené cizrny je nejlepší humus, hrách se výborně hodí na pomazánky, naklíčená ředkvička nebo hořčicová semínka pak skvěle poslouží jako příloha ke grilovanému masu. Pokud nemáme čas na složité přípravy pokrmů z nich vyrobených, můžeme si mikrosalátky vychutnat se svým oblíbeným dresinkem.

Zázrak přírody jménem klíček 3 Foto:

Je pravda, že pěstování salátových klíčků vyžaduje velké množství trpělivosti a určitý stupeň profesionality. Ten, kdo nemá trpělivost a ani čas čekat, než si tento zázrak přírody plný zdraví a života vypěstuje, může klíčky nyní již téměř bez problémů najít v sortimentu větších hypermarketů. Dobrým příkladem jsou mikrosalátky Happyeat, jež tvoří sortiment salátových klíčků jako je mungo, ředkvička, česnek, čočka, cizrna, rukola, řeřicha, vojtěška, brokolice, slunečnice a jejich kombinace. Nejenže se ke spotřebiteli dostanou hned druhý den po sklizni, ale navíc jsou pěstovány v biokvalitě.

Tip na zdravou večeři

Nakrájený chleba zlehka opečeme, potřeme tenkou vrstvou másla, přidáme sýr a posypeme oblíbenou kombinací klíčků. A nyní se můžeme začít strachovat o svou porci zdravé pochoutky u stolu.

(tep); PR 

Klíčky a výhonky

6 věcí o klíčcích, které musíte vědět

reklama

Související témata: zdraví , vaření , vitamíny , saláty , klíčky

reklama

Přečtěte si také