návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Znáte symboly z rybích konzerv?

Znáte symboly z rybích konzerv?
Znáte symboly z rybích konzerv? Autor: Thinkstock
Ryby v konzervě zná snad každý: není na nich nic špatného, lze z nich uvařit rychlé, chutné jídlo a pokud si nemůžete dopřát ryby čerstvé, jsou ideální náhradou! Při výběru té správné konzervy vám navíc může pomoci znalost symbolů, které objasňují, kde a jak byla daná rybička vylovena! Znáte je?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odborníci se shodují, že pro optimální příjem omega-3 mastných kyselin byste do jídelníčku měli alespoň dvakrát týdně zařadit rybu. Kvůli zeměpisné poloze Česka je ale konzumace stoprocentně čerstvých mořských ryb, které jsou jejich významným zdrojem, problematičtější. Jednoduché a cenově dostupné řešení tak představují rybí konzervy. Všimli jste si někdy, jaké symboly se na konzervách vyskytují? Pojďte s námi rozklíčovat význam těch nejčastějších.

Certifikát MSC

Bílá rybka na modrém podkladu, to je certifikát MSC neboli Marine Stewardship Council. Udílí jej celosvětová organizace stejného jména a vztahuje se na více druhů ryb, mořských plodů a živočichů.

„Certifikát MSC v podstatě zaručuje původ ryby z udržitelného rybolovu,“ přibližuje Jan Pražák ze společnosti Baltaxia, která do Čech takto certifikované konzervy dováží.

Znáte symboly z rybích konzerv? 4 Foto:

„Udržitelný rybolov vystihuje několik zásad, mimo jiné chytání jen takového množství, aby rybí populace zůstala na zdravé úrovni, případně mohla být v daném místě znovu obnovena. Rybáři se o svoji oblast starají, používají šetrné způsoby lovu, které na rozdíl od obřích kruhových sítí eliminují riziko nechtěných úlovků,“ doplňuje Pražák.

Znáte symboly z rybích konzerv? 2 Foto:

Dolphin Safe

Další ze zkratek mající ekologický podtext. Najdete ji na tuňácích v konzervách a znamená, že při lovu těchto kousků nedošlo k usmrcení žádných delfínů.

„Delfíni totiž hejna tuňáků s oblibou doprovázejí, proto je rybáři využívají jako indikátory míst, kde spustit kruhové sítě. V nich pak ovšem nekončí jen tuňáci, ale právě i jejich věrní druzi – delfíni,“ vysvětluje Jan Pražák. Koupí takto označených výrobků vystavíte nechtěným úlovkům v podobě delfínů jasnou stopku.

Friend of the Sea

Znáte symboly z rybích konzerv? 3 Foto: Uvidíte-li na konzervě symbol plachetnice, narazili jste na produkt s certifikátem Friend of the Sea.

Podobně jako MSC zaručuje původ suroviny z udržitelného rybolovu a akvakultury, navíc ho ale mohou získat i chovatelé ryb v umělých nádržích.

Friend of the Sea dbá mimo jiné na ochranu ekosystémů, zejména mokřadů a mangrovů.

Znáte symboly z rybích konzerv? 5 Foto:

Omega-3

Tato zkratka se vztahuje k již zmiňovaným omega-3 mastným kyselinám. Jednoduše informuje, že zvolená konzerva splňuje určitý minimální limit jejich obsahu, konkrétně nejdůležitějších kyselin EPA + DHA.

Omega-3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na prevenci srdečně-cévních chorob, u dětí pak mohou ovlivňovat například hyperaktivitu, soustředění ve škole či IQ.

(tep), PR

Související témata: symboly na konzervách , rybí konzervy , významy , omega-3 , friend of the sea , dolphin safe , msc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama