návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Velikonoční koleda pro děti i pro chlapy

Velikonoční nadílka
Autor: Thinkstock Velikonoční nadílka
Kvapem se blíží svátky jara, vítání rozkvetlé přírody a nově narozených mláďat – Velikonoce. Jaká by to byla oslava bez dobrého jídla? Velikonoční nádivka, mazanec, beránek… Na co se ale těší naši nejmenší?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To se dozvíte v tomto článku. Jak připravit své ratolesti a svému muži velikonoční nadílku, aby je plně uspokojila a třeba byla i trochu zdravá?

Jaké pochutiny by neměly v nadílce chybět?

Perníky – Neexistují pouze vánoční perníky, ale vyrábějí se i perníky s velikonočními motivy vajíček, zvířátek, kytiček…

Čokoládové figurky – Asi nejčastěji najdeme na trhu figurky velikonočních zajíčků. Vyrábějí se také ovečky, kuřátka a jiná zvířátka. Figurky můžou být duté nebo plněné. Vybírejte čokoládové figurky pozorně, dbejte na značku kvality a neporušený obal figurky.

Bonbony – Existuje celá řada čokoládových bonbonů s velikonočními motivy, dokonce celé bonboniéry v limitovaných edicích. Dětem udělají radost ale i třeba želé bonbony v podobě roztomilých zvířátek. Želé bonbony navíc obsahují kolagen, který je prospěšný pro klouby.

Velikonoční nadílka 4 Foto:

Čokoládová vejce s překvapením – Tuto sladkost miluje snad každé dítě. Ve vejci z čokolády objeví vaše ratolest umělohmotné barevné vejce a v něm malou hračku ve formě skládačky nebo postavičky. Výhoda této sladké varianty je, že dítě je obyčejně hlavně zvědavé na to, co najde uvnitř, a tak se s vámi o čokoládový obal vejce rádo rozdělí.

Vejce všeho druhu – Vejce, které se stalo symbolem Velikonoc, lze pořídit čokoládové, marcipánové, jako želé máčené v čokoládě, lentilkové… Oblíbené jsou síťky s malými čokoládovými vajíčky zabalené ve staniolu. Obvyklé jsou i krabičky a bonboniérky se sladkými vajíčky.

 

Velikonoční nadílka 6 Foto:

Na co si dát pozor

Dohlédněte na své dítě, aby se nadílky nepřejedlo a nebylo mu pak špatně. Rozhodně nepovolujte sladkosti z nadílky místo hodnotného jídla. Sladkost by měla být za odměnu nebo pro potěchu, ne však místo večeře či oběda.

Existují také zdravé „sladkosti“

Ořechy – Je na vás, zda zvolíte jeden druh či ořechovou směs, zda koupíte ořechy na váhu nebo již zabalené výrobcem. Ořechy potěší a jsou zdravé.

Sušené ovoce – Sušené ovoce obsahuje více cukru, je ale výtečné a rozhodně mnohem zdravější než čokoládové výrobky. Obzvláště hezky vypadají košíčky s vyskládaným ovocem všeho druhu.

Kde lze velikonoční nadílku pořídit

Supermarkety – V supermarketech seženete vše, co do velikonoční koledy patří. Když budete sledovat jejich akce, podaří se vám nakoupit za výhodné ceny.

Velikonoční nadílka 3 Foto:

Maloobchody – Výhodou maloobchodů je jejich blízkost a také některé druhy výrobků, které nejsou tak obvyklé jako ve velkých obchodech. Musíte ale počítat s vyšší cenou.

Velikonoční trhy – Snad v každém městě se v době Velikonoc konají jarmarky. Tamní potraviny jsou čerstvé a bio. Ceny jsou zde mnohdy vyšší než v kamenných obchodech, ale procházka po trhu zajisté vás i vaše ratolesti potěší.

Po internetu – Objednávání velikonoční nadílky tímto způsobem je v posledních letech velmi populární. Objednávejte vždy s dostatečným předstihem a porovnávejte ceny, které se v jednotlivých internetových obchodech mohou výrazně lišit.

Vlastní výroba – Vaše děti obzvláště ocení pochutiny vyrobené z lásky. Zkuste například vyrobit čokoládové bonbony, upéct beránka či sušenky…

Na co si dát pozor

V cenách i kvalitě velikonočních pochutin jsou veliké rozdíly. Dbejte na to, abyste koupili kvalitní zboží za přiměřenou cenu. Sledujte také datum spotřeby uvedené na obalu výrobku.

Velikonoční nadílka 5 Foto:

Čokoládový zajíc – typická pochutina v barevném staniolu, chutný symbol Velikonoc, foto: Thinkstock

Prima tipy

Velikonoční nadílka 2 Foto:

Koledu můžete svému potomkovi zabalit do sáčku s velikonočním motivem nebo vyskládat do proutěného košíčku. Rodiče dobrodružné povahy mohou nadílku svým dětem poschovávat po bytě nebo zahradě, tak jak se to dělá v některých sousedních zemích.

Velikonoční koledu kupujte s předstihem, vybírejte podle reklamních letáků, sledujte akce ve velkoobchodech. Při nákupu dejte přednost takovému výrobku, který znáte nebo který doporučují vaši přátelé. Pokud jste ale zvědavější, dopřejte si koupit i něco, co neznáte a o čem si myslíte, že by to vaše děti či partnera lákalo.

Nezapomeňte také na svého partnera

Velikonoční svátky jsou skvělou příležitostí, jak svého partnera mile překvapit nějakou tou drobností k snědku. Každá žena před Velikonoci přemýšlí, jak připravit pro svého miláčka velikonoční koledu. Kromě tradičně natvrdo vařených vajec či kraslic můžete ke koledě přidat něco, co má váš partner rád. Může to být čokoláda, vhodná je i láhev dobrého vína či jiného alkoholu, který váš protějšek preferuje. Nikdy nezklamou ořechy, sušené ovoce, dobrý čaj či káva. Prostě něco, co udělá radost a váš partner si to třeba za normálních okolností nekoupí.

Na co si dát pozor

Až budete připravovat koledu pro svého miláčka, nezapomeňte, že u vás může koledovat i váš tatínek, tchán, bratr, strýc anebo třeba koledník od sousedů. Proto je dobré mít doma koledu připravenou v zásobě, aby vás pak množství koledníků nepřekvapilo.

„Koledníci, kolednice, spěchejte si pro zajíce. Hody hody doprovody, nejlepší je z čokolády!“

Autor Alžběza Krchová

Reklama