návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Vánoční tradice z kuchyní světa

Vánoční tradice ve světě - Pavlova
Vánoční tradice ve světě - Pavlova Autor: Thinkstock
Kapr nebo bramborový salát jsou typicky české vánoční pokrmy. Jak ale vypadá sváteční hodovní tabule v jiných zemích světa?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmanitost je neuvěřitelná. Řada zemí připravuje na Vánoce vepřové, některé mají večeři až o dvanácti chodech. V jiných zase hodování začíná několik dní před Štědrým dnem, takže se u plotny pořád někdo otáčí. Jednotlivé změny v samotném jídle závisí na oblasti, ve které rodina bydlí. Však to známe i u nás; bramborový salát se liší téměř v každé domácnosti. Já jsem pro vás vybrala země, které mě svými vánočními dobrotami zaujaly nejvíc!

Austrálie – je libo Pavlova nebo Trifle?

Pavlova je světoznámý dezert, o jehož prvenství se pře Austrálie a Nový Zéland. Není tedy divu, že ho obě země zahrnuly mezi sváteční pokrmy. Obrovská sněhová pusinka vyloženě láká k nazdobení ve vánočním stylu.

Neméně známým dezertem je v Austrálii takzvaný Trifle. Jde sice původně o anglický dezert, ale vzhledem k historii není těžké usoudit, jak do Austrálie doputoval. A vzpomínáte na jeden z dílů Přátel? Trifle se totiž opravdu skládá z několika vrstev: je to pudink, ovoce, piškotové těsto zakápnuté sherry, ovocná šťáva nebo želé a šlehačka. Ale i zde najdete několik provedení.

Dánsko – pro chlapy Julebryg, pro dámy Æbleskiver

Vánoční tradice ve světě - Aebleskiver Foto:

V této zemi myslí o Vánocích i na pivaře, proto v regálech najdete speciální vánoční pivo, takzvané pivo Julebryg. Vyrábí se několik druhů a stylem se nepatrně liší. Většinou ale mají přibližně 6 procent alkoholu. Tuborg Julebryg je kupříkladu světlý ležák s 5,6 % alkoholu. Naproti tomu Fur Julebryg je takzvané hnědé pivo a má 6,5 % alkoholu.

Pro dámy, slečny a děti tu mám něco mnohem sladšího. Typickou dánskou sladkost Æbleskiver, což je palačinkové těsto upečené do tvaru koule. Využívají se k tomu speciální pánve s dírami ve tvaru polokoule; obdobné používají i Japonci. Samotné těsto ale není nijak sladké, proto se kuličky namáčejí v malinové, ostružinové nebo jahodové marmeládě. Slovo Æbleskiver v překladu znamená jablečné plátky, původně se totiž tyto koule plnily kousky jablek nebo jablečnou omáčkou.

Filipíny – rýžový koláč Bibingka

Koláč Bibingka není připravován přímo z rýže, ale z rýžové mouky a kokosového mléka. Tradiční příprava vypadá následovně. Nádoba z terakoty, uvnitř lemovaná jedním velkým banánovým listem, je umístěna na rozpálené uhlíky. Směs rýžové mouky a kokosového mléka se nalije do nádoby, položí se na ni další banánový list a ten se pokryje několika horkými uhlíky. Takto získáte měkký dortík s lehce zuhelnatělým povrchem a s vůní banánových listů. Jako poleva se používá kombinace másla, cukru a strouhaného kokosu. Dnes už se ale tato verze příliš nepoužívá a koláč se peče klasicky v troubě. Takto nezíská typicky kouřovou vůni, ale většina lidí stále používá alespoň banánové listy.

Vánoční tradice ve světě - koláč Bibingka Foto:

Vánoční tradice ve světě – koláč Bibingka

Finsko – pirožky Karelian

Ve Finsku mají Joulupöytä, což je název pro výběr jídel, která jsou servírována na Vánoce. Součástí jsou také pirohy Karelian, které se původně jedly pouze ve finském regionu Karelia. Dnes jsou běžné v celém Finsku a dokonce i v Estonsku. Hlavní složkou původní receptury bylo žito, které je dnes často kombinováno s pšenicí. Upečený piroh bývá zalitý směsí z másla a uvařeného vajíčka.

Vánoční tradice ve světě - pirožky Karelian Foto:

Vánoční tradice ve světě – pirožky Karelian

Vánoční tradice ve světě - Turrón Foto:

Španělsko – na nervy jedině sladký Turrón

Ze španělských sladkostí znám především Churros, smažené kousky těsta obalované v cukru, které se podávají s horkou čokoládou. Novinkou pro mě je ale Turrón, který je příbuzný známého tureckého medu. Vyrábí se z včelího medu, cukru, žloutků a mandlí, nicméně téměř každá rodina má svou vlastní recepturu. Dělí se na tvrdý a měkký: ingredience jsou stejné, ale u měkké verze jsou mandle rozdrceny na pastu a do směsi se přidává olej.

Švédsko – hledání mandle v Julgrötu

Ze všech vybraných jídel jsem si nejvíc oblíbila specialitu ze Švédska. Váže se k ní pověra o elfovi, kterému se musí každý rok darovat tato vánoční specialita, jinak se elf rodině pomstí. Když se vše dodrží, chrání rodinu a hospodářství po celý rok. A o jaký pokrm vlastně jde? Bavíme se o rýžové kaši Julgröt, do které se každému členu rodiny schovává jedna mandle!

Vánoční tradice ve světě - Julgröt Foto:

Vánoční tradice ve světě – Julgröt

Při hledání jednotlivých jídel jsem narazila na zvláštnost. Už několik let se zajímám o japonské jídlo, jejich tradice a vše s tím spojené. Proto mě zajímalo, jestli se Vánoce v Japonsku vůbec slaví. Bylo mi jasné, že nejde vyloženě o náboženské oslavy, křesťanů v Japonsku najdete jen málo. Vůbec nejzajímavější je ale to, co se na svátky nejvíc konzumuje. Kuřata z amerického fastfoodu KFC.

Autor: Tereza Pánková, TASTYTALKINGS.COM

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama