reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Vařené hovězí čili tafelspitz
Autor: Hovory s řezníkem Vařené hovězí čili tafelspitz

Vařené hovězí čili tafelspitz

Hodnoceno: 0x
Vařené hovězí maso patřilo v měšťanských domácnostech k dobrému obědovému folklóru. Jedlo se jako předkrm a jedlo se skoro každý den. To se pak vařily polévky a omáčky, když byl po ruce vždy nějaký hovězí vývar!
do 2 hodin
4 porce

Ale dost možná to bylo naopak. Potřeba vývaru vedla k vařenému masu jako k vedlejšímu produktu. Tak či tak, jsem si víc než jistá, že v tomto receptu maso za vedlejší produkt považovat nebudete. V této podobě se dochovalo ve Vídni, kam, jak známo, jezdívaly vařit české hospodyňky. Pokud toužíte po obnovení části naší kuchařské tradice, není lepší místo pro inspiraci.

reklama

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Maso ponechte i s vnějším tukem. Pokud nehodláte tento tuk jíst, vždycky ho můžete odříznout po uvaření, do té doby ale chrání maso před zbytečným vysušením. Vložte maso do hrnce odpovídající velikosti. Zalijte ho vodou, aby bylo ponořené, a opět ho vyjměte – tím odměříte přes¬né množství potřebné vody. Tu osolte poloviční lžičkou soli a přiveďte k varu.
  2. Do vroucí vody vložte maso a 2 hodiny nechte vařit bez viditelných známek silného varu – voda by se měla pouze převalovat, nikoli překotně bublat. Zpočátku, asi po 30 minut, sbírejte pěnu, která se utvoří na hladině. Jakmile se přestane objevovat, přidejte pepř a bobkový list.
  3. Po dvou hodinách od začátku vaření oloupejte cibuli, podélně ji rozkrojte a na řezné straně zprudka opečte na jedné lžičce sádla nebo oleje tak, aby byla na řezu velmi tmavá, pomůže to barvě vývaru. Zbývající zeleninu očistěte, nakrájejte na větší kousky a společně s opečenou cibulí a petrželkou přidejte k masu. Vařte zvolna další hodinu, vyvařenou vodu doplňujte studenou.
  4. Zkontrolujte maso, zda je dostatečně měkké (nebojte se a kousek odkrojte). Pokud ano, vyjměte ho, v obráceném případě vařte dál až do změknutí, přičemž každých 30 minut ověřujte, jak si maso stojí.
  5. Vývar z masa přeceďte, dávejte pozor především na nečistoty, které se usadily na dně hrnce. Poté vývar ochuťte solí tak, aby vám chutnal jako hovězí polévka. Maso nakrájejte na plátky napříč svalovými vlákny a rozdělte do talířů. Zeleninu z vývaru (kromě zelené petrželky) můžete také nakrájet na menší kousky a přidat k masu; vařila se pouze hodinu, takže ještě není zcela bez chuti. Maso i zeleninu v talířích zalijte scezeným vývarem. Pažitku nakrájejte nadrobno a všechny tyhle dobroty s ní posypte.
  6. Podávejte s kompletním příborem, tedy lžící, vidličkou i nožem. Nyní se od vás očekává, že ostatním půjdete vzorem, jak s jídlem naložit, učiňte tedy následující: lžící snězte polévku a zeleninu, maso nechte nakonec. Zaměňte lžíci za vidličku a nůž a vrhněte se na maso. Aby vám to všechno lépe klouzalo do krku a víc chutnalo, podávejte nejméně s jednou z omáček, stylově v samostatných miskách nebo omáčnících.

Vařené hovězí čili tafelspitz Foto: Hovory s řezníkem

Vařené hovězí čili tafelspitz. Foto: Hovory s řezníkem

Hovory s řezníkem – Kuchařka pro dceru z masa a kostí

Hovory s řezníkemJana Florentýna Zatloukalová

Kuchařka pro dceru je tu potřetí! Tentokrát vychází vstříc všem nesmělým dcerám, sestrám, snachám, vnučkám či přítelkyním, které pokládají maso za velkou kuchařskou výzvu. Jak se zbavit ostychu z pultu s masem a jak si vybrat ten správný kus na guláš? Jak překonat obavy z nevyzpytatelného masa a poznat, které je vhodné na pánev, zatímco jinému to bude víc slušet v troubě?

Knížka Hovory s řezníkem vás prostřednictvím 200 vyzkoušených receptů z české i světové kuchyně tohle všechno naučí. Jako nejlepší kamarádka vás však nejdřív vezme za ruku a odvede do nejbližšího řeznictví. Tam vás seznámí s tím záhadným mužem se zmijovkou na hlavě a sekáčkem v ruce, vybere s vámi maso a teprve potom se s vámi pustí do vaření.

Kuchařku vydalo nakladatelství Smart Press a seženete ji v knihkupectvích za 599 Kč.

reklama