zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vepřová panenka v listovém těstě
Vepřová panenka v listovém těstě

Vepřová panenka v listovém těstě

Hodnoceno: 1x
Panenka je jemné maso, které má rádo sladší chutě (třeba panenka plněná sušeným švestkami je oblíbená klasika). V kombinaci s jablky je tedy také výborná. Recept není nikterak složitý, nemusíte se bát, zvlášť pokud použijete předem rozválené listové těsto. Ideální příloha jsou brambory – vařené a nebo šťouchané, případně salát.
do 1 hodiny
3–4 porce

reklama

Suroviny (3–4 porce)

Postup

 1. Pokud máte panenku "s ocáskem" (tzn. že je na panence výrazný rozdíl mezi začátkem a koncem), vezměte tento užší kousek  a stočte ho ke zbytku masa, aby vznikl váleček, který je všude podobně silný. Přichyťte provázkem nebo jehlou. Panenku osolte.
 2. Cibuli oloupejte a nařežte nadrobno. Jablka oloupejte a nahrubo nastrouhejte. Česnek oloupejte a nasekejte nadrobno.
 3. V pánvi rozpusťte máslo a na prudším ohni osmahněte panenku ze všech stran dohněda. Dohromady to trvá tak 10 minut – smažte opravdu ze všech stran, ne jen ze dvou, maso musí být zatažené.
 4. Osmaženou panenku vyndejte z pánve a nechte odpočívat a chladnout na talíři. Odstraňte provázek nebo jehlu (pokud něco z toho bylo použito).
 5. Stáhněte plamen na polovinu a do výpeku po panence vhoďte cibuli. Opekejte dozlatova. Pak přidejte česnek, nechte rozvonět (cca 2 minuty) a nakonec přidejte jablka.
 6. Za stálého míchání duste, dokud není směs měkká. Zalijte džusem/vodou, přidejte sůl, pepř a tymián a dále duste, odkud se nevyvaří všechna tekutina.
 7. Přemístěte do misky a nechte trochu zchladnout.
 8. Troubu zapněte na 200 °C (horkovzduch 180 °C).
 9. Těsto rozbalte (pokud nemáte variantu už rozválenou na pečicím papíře, tak si těsto rozválejte na obdelník, který je o něco delší než délka panenky).
 10. Na většinu povrchu natřete zchladlou jablečnou směs, na jednom konci (na delší straně) nechte asi 3 cm bez nádivky. Vejce rozšlehejte a mašlovačkou natřete část těsta bez jablečné nádivky.
 11. Panenku položte na druhý kraj a zabalte do těsta jako roládu, spoj nechte dole.
 12. Konce složte pod roládu a na papíře přeneste do pekáče nebo na plech. Celou roládu potřete vajíčkem a na pár místech propíchejte nožem (nebo ozdobně nařežte) a dejte péct na 30 minut do rozehřáté trouby.
 13. Po upečení má být těsto zlatavé až nahnědlé barvy. Nechte roládu asi 10 minut odpočívat a pak nařežte na porce a podávejte Uvnitř by měla být panenka lehce růžová.

reklama

Pradobroty
Marcela Prachařová

Lásku k jídlu si hýčkám už od dob, kdy jsem byla malé děvče. Tenkrát mi vařila maminka a školní jídelna. Když jsem vyrostla a osamostatnila se, musela jsem si začít vařit a péct sama. Záhy jsem zjistila, že mě to baví a docela i jde, protože mé výtvory chválí nejen můj muž, ale i kamarádi, známí a kolegové v práci.

V roce 2011 jsem se stala "matkou na mateřské" a abych nebyla intelektuálně nevytížená a z péče o potomstvo se nezbláznila, začala jsem jídlo fotit a založila blog Pradobroty.cz.

Na blogu najdete recepty převážně české a evropské a v 90 % takové, kde náročnost a výsledný efekt stojí v rozumném poměru.

Související témata: Hlavní jídla