zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Retro moučník: Klasický punčový dort
Autor: Marek Kučera Retro moučník: Klasický punčový dort

Retro moučník: Klasický punčový dort

Hodnoceno: 2x
Objevil se už v prvorepublikové cukrařině a vždy se vyznačoval poněkud kýčovitým vzhledem. Nic to ale nemění na faktu, že jeho vláčné, alkoholizované těsto, pruhovaný dezén a pikantní sladkost jsou prostě neodolatelné.
do 1,5 hodiny
10–12 porcí

Článek

Žloutkové věnečky Foto:

10 receptů na nejoblíbenější české retro moučníky a dezerty

I když jsme si v posledních letech oblíbili světové dezerty jako je třeba cheesecake, brownies nebo tiramisu, stále mají v našich srdcích své stálé místo oblíbené české...

reklama

Postup

  1. Žloutky s cukrem a vodou ušlehejte do nadýchané pěny, bílky ušlehejte dotuha a postupně spojte vše s moukou, prosátou s kypřicím práškem. Těsto rozdělte na dvě poloviny. První polovinu těsta vlijte do čtvercové formy o straně 22 cm vyložené pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 15 až 20 minut. Nechte ho trochu vychladnout, vyklopte a pomocí nitě rozkrojte vodorovně na dvě poloviny. Potřete je zavařeninou.
  2. Druhou část těsta rozdělte na dvě poloviny. Jednu obarvěte potravinářskou barvou na růžovo, druhou na žluto. Vlijte do stejně velké formy s pečicím papírem tak, abyste lili vždy z vnější strany. Těsta se zhruba v polovině spojí. Pečte asi 15 až 20 minut.
  3. Každou polovinu dvoubarevného těsta po délce rozkrojte na dva díly, zarovnejte a vnější díly mezi sebou prohoďte, takže vzniknou čtyři pruhy, střídavě žluté a růžové. V hlubokém talíři rozmíchejte moučkový cukr, vodu a punč. Namočte v něm pruhy barevného těsta, složte je na světlou placku potřenou zavařeninou a přiklopte druhou plackou. Dort přikryjte pečicím papírem, zatižte a do druhého dne nechte v chladu.
  4. Na polevu důkladně rozmíchejte cukr ve vodě, přidejte zbylé přísady a přelijte jí sestavený dort. Ozdobte cákanci rozpuštěné čokolády a nechte v chladu rozležet. Krájejte napříč, aby vynikla barevná mozaika.

PRIMA TIP: Receptů na punčový dort pochopitelně existuje celá řada. Tento pochází z Kuchařky 1. republiky (vyd. Smart Press) a je průsečíkem dobového receptu a léty zdokonaleného domácího postupu dámy, která je léta pekla na zakázku. Poměrně pracný postup je tady dobře logisticky napřímen.

Retro moučník: Klasický punčový dort  Foto: Retro moučník: Klasický punčový dort; foto: Marek Kučera

Další neodolatelné recepty na retro dezerty najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH:

Jarní číslo časopisu Prima FRESH

Zažijte dokonalé jarní probuzení s novým číslem časopisu Prima FRESH!

reklama