reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Lilkové lasagne
Autor: Thinkfood.cz Lilkové lasagne

Lilkové lasagne

Hodnoceno: 0x
Lilek je skvělá a tvárná surovina, z které můžete vykouzlit výborná jídla. My pro vás máme vegetariánskou variaci na klasické Lasagne Bolognese, kde je místo mletého masa použitý právě lilek. Kateřina z blogu ThinkFood.cz vám poradí, jak na to :)
do 2 hodin
4 porce

Lilky jsou velmi chutné, zvlášť, když je někdo umí dobře upravit. Častěji ale než dobře udělaný lilek dostávám v restauracích na talíř lilek polosyrový… Staří Řekové lilku říkali jablko bláznů, věřili totiž, že jeho přílišná konzumace může člověka připravit o rozum. Nebyli tak daleko od pravdy. Syrový lilek totiž k jídlu není, protože obsahuje jedovatý solanin. Stačí ale důkladná tepelná úprava a zmizí nejen solanin, ale i nepříjemná nahořklá chuť.

Lilek se dá dusit, vařit, smažit, grilovat či marinovat. Baklažán, jak se mu u nás také říká, může podobně jako cuketa narůst do gigantických rozměrů a stejně jako u cukety u něj platí, čím menší, tím lepší, tedy pokud si lilek pěstujete sami, nezapomínejte jej včas sklízet.

reklama

reklama

Postup

  1. Předehřejte troubu na 200 ˚C. Na plotnu dejte velký hrnec s vodou asi do 1/3 a přiveďte ji k varu. Lilky omyjte a podélně rozřízněte. Naskládejte je do kovového cedníku, který položte na hrnec s vroucí vodou tak, aby se lilky nedotýkaly vody. Hrnec zaklopte poklicí a takto duste lilky asi 30 minut doměkka. Podušené lilky přendejte na prkénko a nahrubo je nasekejte. Stroužky česneku oloupejte a naplátkujte je. Na plotně rozpalte velkou pánev s pořádným cákancem olivového oleje, přidejte lilek, česnek, tymiánové lístky, polovinu bazalkových lístků a podrcenou sušenou chilli papričku. Směs restujte asi 10 minut.
  2. Přidejte obě plechovky celých konzervovaných rajčat, která v likové směsi rozmělněte vařečkou. Náplň do lasagní dochuťte solí a pepřem a povařte ji dalších 10 minut. Dno zapékací nádoby pak pokryjte vrstvou zeleninové náplně, na kterou nastrouhejte cheddar a trochu parmezánu, a pak ji zakryjte pláty čerstvých lasagní. Vrstvení opakujte 1–2x, dokud budete mít náplň. Ponechte jen 3 lžíce, kterými potřete poslední vrstvu lasagní. Na závěr lasagne hojně postrouhejte parmezánem, posypte je zbylými bazalkovými lístky a pokropte je trochou olivového oleje. Lasagne zapékejte 25 minut, až budou zlátnout a bublat blahem. Při konzumaci lasagní si, prosím, nespalte ústa…

Lilkové lasagne  Foto: Thinkfood.cz

Lilkové lasagne. Foto: Thinkfood.cz

 

Thinkfood.czKdyž jídlo, tak ThinkFood.cz

ThinkFood.cz je blog o všech skvělých „když“ kolem jídla. Protože nejlepší jsou chvíle, když se něco děje. U sporáku, u stolu, s přáteli.

ThinkFood.cz je blog o jídle, nad kterým přemýšlíte. Vařte, jezte… a přemýšlejte.

ThinkFood na jaře 2013 založila Kateřina Obrazová a pod jejím vedením ho připravuje Idealab. Zajímá nás kvalitní jídlo, suroviny a recepty, ale i širší souvislosti okolo jídla. Přidejte kvalitní design, fotografie a jste tady správně.

reklama